Jozef Majský, pôvodným menom Marhuľa, je obžalovaný z vytunelovania nebankovky Horizont Slovakia podľa súdu nie je spôsobilý sedieť na lavici obžalovaných

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Majský pre chorobu nebude ďalej súdený

Bratislava – Naťahovanie času sa mu nakoniec svojím spôsobom oplatilo. Senát Najvyššieho súdu SR prerušil na neurčito trestné stíhanie Jozefa Majského. Podľa súdu Majského nemožno pre ťažkú chorobu postaviť pred súd. „Senát NS SR v stredu (20. 3.) na neverejnom zasadnutí rozhodol v trestnej veci Jozefa M. tak, že trestné stíhanie u obžalovaného prerušil, a to z dôvodu, že nemožno obžalovaného pre ťažkú chorobu postaviť pred súd. Tomuto rozhodnutiu predchádzalo, pribraním štyroch znalcov v odbore zdravotníctvo a farmácia, znalecké dokazovanie za účelom preverenia, či obžalovanému zdravotný stav dovoľuje účasť na verejnom zasadnutí," uviedla vo štvrtok súdu Alexandra Važanová. Podľa nej však súd bude každých šesť mesiacov kontrolovať, či sa stav Majského nezlepšil natoľko, aby mohli súdne konanie obnoviť. K zdravotnému stavu Majského sa vyjadrovali štyria súdni znalci.

Jozef Majský, ktorý si zmenil pôvodné priezvisko Marhuľa, je obžalovaný aj neprávoplatne odsúdený Špecializovaným trestným súdom ešte v roku 2015 na deväť rokov väzenia za vytunelovanie nebankových subjektov Horizont Slovakia a BMG Invest.

Tie pôsobili na konci 90-tych rokov a začiatkom storočia. Lákali ľudí na vysoké úroky. Do roku 2002 od ľudí vyzbierali viac ako 63 mld slovenských korún (súčasných 3,3 miliardy eur).

BMG aj Horizont fungovali ako pyramídové hry, keď z nových vkladov vyplácali výnosy starších vkladov a lákali tak ďalších ľudí. Vo februári 2002 všetky pobočky ostali zatvorené a neskôr bol vyhlásený konkurz. Ľudia, ktorí vložili peniaze do nebankových subjetkov napriek varovaniam Národnej banky, či vlády, že môžu o peniaze prísť, o svoje peniaze vo väčšine prípadov prišli.

Ďalší dvaja Majského spoločníci Dávid Brtva a Patrik Pachinger sú už právoplatne odsúdení na deväť a sedem rokov. Samotný Majský každé súdne konanie naťahoval. Raz bol chorý on, inokedy zasa jeho obhajca. Keď sa blížilo ďalšie pojednávanie, tak vymenil právnika, ktorý sa musel oboznámiť so spisom, pri ďalšom pojednávaní bol zasa chorý nový právnik, následne zasa bol indisponovaný Majský, a tak stále dokola.

Majský po začiatku trestného stíhania všetky majetky pod firmou Sipox Holding prepísal na svoje deti. Jediná funkčná fabrika, ktorá zostala je Tanax Trucks v Bánovciach nad Bebravou (bývalá Tatra), ktorá dodáva slovenskej armáde nákladné autá na podvozkoch Tatra. Majský pôvodne vlastnil aj Trnavské automobilové závody.

 

- rom -