Prísť o telefón nie je nič príjemné. Pokiaľ ste ho stratili alebo vám ho ukradli, netreba strácať čas.

 
" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Ukradli vám mobil? Treba ihneď konať!

Prísť o telefón nie je nič príjemné. Pokiaľ ste ho stratili alebo vám ho ukradli, netreba strácať čas.

V prípade že svoj telefón neviete nájsť, treba zachovať chladnú hlavu. Prirodzený, prvý krok ktorý spraví pravdepodobne každý z nás, je prezvonenie telefónu. Nemusí ísť totiž hneď o krádež, mohol len niekde vypadnúť. Zvoniaci mobil môže nájsť poctivý nálezca, ktorý sa  s vami následne dohodne na odovzdaní telefónu.

Ten horší prípad nastane vtedy, keď zistíte, že váš mobil niekto medzičasom vypol. Vtedy sa dá skutočne predpokladať, že je odcudzený, a zlodej ho nemá v pláne vrátiť.

Ako postupovať? 

  1.  urýchlene kontaktujte políciu a nahláste krádež
  2. Navštívte policajnú stanicu, a spíšte potrebné dokumenty. Na to je potrebné vedieť predovšetkým IMEI číslo, ako aj základné informácie a osobné údaje o vlastníkovi SIM karty ukradnutého telefónu. Pomocou IMEI čísla sa dá ukradnutý telefón nielen vystopovať, ale aj zablokovať.
  3. Kontaktujte vášho operátora, ktorý zariadi zablokovanie vašej SIM karty, a zároveň vám na vaše telefónne číslo vydá novú SIM kartu. Postup blokovania a následného riešenia situácie sa líši v závislosti od operátora.
  4. Ak máte nainštalovanú funkciu "Find my phone", ihneď ju využite. Tá vám zabezpečí dodatočné vystopovanie smartfónu na diaľku. Ponúkajú ju všetky mobilné operačné systémy. Následne môžete ísť na miesto kde vidíte lokalizáciu vášho telefónu, alebo si na pomoc môžete privolať políciu. Komplikácia nastáva, keď váš telefón nemá zapnuté GPS, alebo nieje pripojené k wifi sieti..  
  5. Ak ste používali svoj telefón na online platby, zavolajte na linku vašej banky a nechajte si zablokovať kreditnú kartu
  6. Zmeňte vaše prihlasovacie heslá a údaje na sociálne siete a emaily. 
  7. Ak je vaše Android zariadenie prepojené s vašim kontom na Google, skúsili ste všetky kroky, a už nemáte žiadnu nádej že sa váš telefón opäť nájde, môžete zvoliť odstránenie všetkých dát z vášho telefónu.Aspoň tak zamedzíte prístup k vašim kontaktom, emailom a súborom.

 

Zdroj: rádio ROMA