Kamier by malo byť najviac zo všetkých slovenských miest.

 
" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

V Krompachoch budú kamerami monitorovať najmä neprispôsobivých občanov

Kamier by malo byť najviac zo všetkých slovenských miest.

KROMPACHY – V mestečku  na Strednom Spiši postupne spúšťajú do prevádzky operačné stredisko na monitorovanie kriminality v komunitách, kde žijú neprispôsobiví obyvatelia. Aktuálne dianie v meste sleduje 37 kamier. Údajne má byť ich počet najvyšší zo všetkých miest na Slovensku.

Podľa vyjadrenia ministerky vnútra Denisy Sakovej by malo operačné stredisko polície  spracovávať záznamy z celkovo 56-ich kamier rozmiestnených po meste. „Na základe prenosu toho obrazu budú môcť príslušníci našej polície a našich hliadok okamžite zasahovať na miestach, kde najčastejšie dochádza k trestnej činnosti a priestupkom,“ povedala ministerka s tým, že v pláne je aj posilnenie policajných hliadok a občianskych hliadok.

Podľa nej je pritom možné, že stredisko bude zaznamenávať aj prenosy napríklad zo Spišských Vlachov, kde tiež žijú neprispôsobivé komunity. Neskôr by sa podobný systém preniesol aj do iných obcí. V Krompachoch žije početná Rómska komunita, pričom neprispôsobiví podľa Sakovej bývajú predovšetkým v časti Stará Maša. V minulosti sa v meste uskutočnili aj pochody radikálov proti kriminalite páchanej neprispôsobivými. V poslednom sčítaní obyvateľstva v roku 2011 sa z 8758 obyvateľov hlásilo k slovenskej národnosti 7378 obyvateľov, rómskej 193, českej 29, poľskej 12, rusínskej 11 a nezistenej 1167.

 

 

Zdroj: SITA, JS