Docieliť tak chce, aby ľudia získali dôveru v štát, štátne inštitúcie aj celkovú politiku. Podľa právnikov sa však prezident imunity vzdať nemôže.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Šefčovič sa chce v prípade víťazstva vzdať imunity

Docieliť tak chce, aby ľudia získali dôveru v štát, štátne inštitúcie aj celkovú politiku. Podľa právnikov sa však prezident imunity vzdať nemôže.

BRATISLAVA – Prezidentský kandidát Maroš Šefčovič sa chce v príde víťazstva vo voľbách vzdal imunity. Uviedol to na utorkovom (19.3) stretnutí s novinármi. „Verím, že verejné zrieknutie sa imunity ukáže ľuďom, že politici nie sú chránený druh,“ prezradil.

Chce tak docieliť to, aby ľudia získali dôveru v štát, štátne inštitúcie aj celkovú politiku. Šefčovič zopakoval aj ďalšie svoje záväzky v oblasti zahraničnej politiky či sociálneho štátu. Jednou z prvých vecí, ktoré by rád urobil, ak sa mu podarí vyhrať, je zvolanie okrúhleho stola a vystúpenie v NR SR. Tam by vyzval na nájdenie celospoločenského zmieru. V rámci legislatívnej stránky vzdania sa imunity, ak to bude situácia vyžadovať, chce tlačiť na vládu a parlament, aby zmenili príslušný zákon. Podľa právnikov totiž súčasný stav neumožňuje
prezidentovi zvdať sa funkcie. Jediný spôsob, ako teda nemať prezidentskú imunitu je podľa nich nestať sa prezidentom.

Víťazom prezidentských volieb, ktorých druhé kolo sa uskutoční v sobotu 16. marca sa stane buď Maroš Šefčovič alebo Zuzana Čaputová. Inaugurácia nového prezidenta sa uskutoční 15. júna 2019. Novozvolená hlava štátu tak nahradí súčasného prezidenta Andreja Kisku, ktorý sa rozhodol neuchádzať o mandát prezidenta po druhý raz.

Zdroj: webnoviny.sk