Pre napätie v meste rezignoval šéf mestskej polície. ĽSNS sa v nedeľu chystá do Dobšinej vrátiť.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Dobšiná po vražde zintenzívnila hliadky mestskej polície

Dobšiná – Po víkendových udalostiach v súvislosti s brutálnou vraždou, ktorej sa mal pred pohostinstvom dopustiť Ondrej K. (22) sa vedenie mesta snaží upokojiť napätie a obavy občanov o svoju bezpečnosť. V tejto súvislosti rezignoval riaditeľ mestskej polície. Do Dobšinej sa v nedeľu opäť chystajú kotlebovci.

Po sobotňajšej brutálnej vražde panuje v Dobšinej mimoriadne napätá situácia. Po tom, čo sa v nedeľu na mieste vraždy objavili prívrženci ĽS Naše Slovensko, majú obyvatelia obavy o svoju bezpečnosť.

Vedenie mesta a poslanci zastupiteľstva zverejnili na mestskom webe stanovisko k udalostiam. „V návale smútku, ľútosti a prirodzeného hnevu sa len veľmi ťažko hľadajú slová k tejto tragédii. Všetci si kladieme otázku, či bolo možné predísť incidentu, pri ktorom nezmyselne vyhasol mladý ľudský život. Žiaľ, musíme konštatovať, že nikto nemá v moci predvídať takéto skratové konanie jednotlivcov. Skôr je otázkou pre naše orgány činné v trestnom konaní, ako je možné, že takýto delikvent, s recidívou a v konaní za iný trestný čin nemal obmedzený pohyb na slobode. Vďaka mestskému kamerovému systému sú dôkazy proti zadržanému páchateľovi jednoznačné a pevne veríme, že naše súdnictvo tento brutálny čin odsúdi výnimočným trestom. Veríme v spravodlivosť, a že spravodlivo budú potrestaní aj všetci spolupáchatelia. Táto tragédia nemá v našom meste obdobu. V hlbokom zármutku vyjadrujeme úprimnú sústrasť pozostalej rodine.“

 

V stanovisku sa ďalej uvádza, že v súvislosti s udalosťami bola akceptovaná rezignácia náčelníka mestskej polície. Reakciou radnice na bezpečnostnú situáciu v meste je zvýšenie intenzity hliadok mestskej polície a absolútna netolerancia k akýmkoľvek priestupkom rušenia verejného poriadku.

Vedenie mesta bude striktne dbať, aby mestská polícia vykonávala svoju činnosť k spokojnosti a pocitu bezpečia obyvateľov. Mesto požiada aj štátnu políciu o zvýšenej hliadkovej činnosti najmä v problémových častiach mesta a o monitorovanie záujmových osôb. Mesto vyzve k spolupráci aj pohostinské zariadenia. Vedenie mesta Dobšiná striktne odmieta rasistický podtext riešenia problémov, ktorý ešte viac podnecuje k nenávisti medzi minoritou a majoritou.

„Vyzývame všetkých slušných ľudí v našom meste, aby sa vyhýbali provokáciám, prejavom nenávisti, násilia, ale spolupracovali s políciou a boli nápomocní preventívne odhaľovať a poukazovať na osoby, ktoré nesú znaky akejkoľvek potenciálnej hrozby. Bezproblémové a bezpečné spolunažívanie v našom meste je a bude stále našou prioritou,“ uvádza sa v stanovisku mesta.

Podpredseda ĽS Naše Slovensko Milan Uhrík sa k udalostiam pre Tlačovú agentúru Romata vyjadril takto: „Vražda absolútneho nevinného mladého muža v Dobšinej je neospravedlniteľná a pre vraha budeme žiadať exemplárny trest. Nie je možné, aby recidivista zabíjal kohokoľvek. Tento prípad považujeme zároveň za zlyhanie systému a polície, ktorá nedokáže chrániť slušných ľudí. V nedeľu budú naši kolegovia v Dobšinej, aby poukázali na to, aký je tento stav a aby polícia konala. Z našej strany nechceme vyprovokovať stret s Rómami.“

Sľúbené stanovisko štátnej polície sme do uzávierky nedostali. Situáciu v Dobšinej budeme naďalej sledovať.

 

- JS -