Týkali sa napríklad usmernenia komisií či pôsobenia zahraničných pozorovateľov. Riešili aj titulku denníka Sme, no to posunuli na ministerstvo kultúry.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Štátna volebná komisia prijala viac ako 30 podnetov

BRATISLAVA - Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán sa počas prvého kola prezidentských volieb zaoberala viac než 30-imi podnetmi. Týkali sa napríklad usmernenia komisií či pôsobenia zahraničných pozorovateľov.

"V mnohých prípadoch štátna komisia odkazovala na predchádzajúce uznesenia z iných volieb, ktoré tieto otázky už vyriešili," priblížil predseda komisie Eduard Bárány s tým, že prvé kolo prezidentských volieb prebehlo vcelku pokojne a úspešne.

Podnety týkajúce sa celoštátneho denníka Sme komisia postúpila ministerstvu kultúry. Denník zverejnil v deň volieb na titulke grafiku v podobe hlasovacieho lístka, no nedali tam dvoch kandidátov, ktorí sa vzdali (Róbert Mistrík, József Menyhárt). Poradie kandidátov pod nimi sa tak posunulo a sťažoval sa na to najmä Maroš Šefčovič, ktorý namiesto čísla 11. mal na titulke číslo 9. Denník Sme sa za to ospravedlnil s tým, že nebolo v úmysle nikoho poškodiť.

Incident v Medzanoch, kde miestny poslanec pod vplyvom alkoholu uniesol urnu a rozmlátil ju na ceste, rieši polícia. Bárány potvrdil, že v tomto prípade nedošlo k manipulácii volieb, čo potvrdila kontrola obsahu hlasovacej urny. "V obci, kde došlo k vyneseniu volebnej schránky, okrsková komisia následne preverovala počty, ktoré zodpovedali, nemalo by dôjsť k strate, bolo to aj zaprotokolované," doplnil.

Priebeh prezidentských volieb monitorovali aj pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). "Boli prítomní na väčšine zasadnutí štátnej komisie, navštívili viacero miest v teréne, o čo sa zaujímali, by som sa obrátil skôr na nich," doplnil Bárány. Zahraniční pozorovatelia budú sledovať aj druhé kolo a po voľbách zverejnia správu.

V priamych voľbách si volíme prezidenta už po piaty krát v histórii. Do druhého kola prezidentských volieb postúpili Zuzana Čaputová, ktorá získala 40,57 percenta hlasov, a Maroš Šefčovič so ziskom 18,66 percenta hlasov. Volebná účasť dosiahla 48,74 percenta, čo je 2 158 859 voličov. Oficiálne výsledky potvrdila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán na nedeľnej tlačovej konferencii.

Druhé kolo prezidentských volieb bude v sobotu 30. marca.