Európsku cenu Sintov a Rómov získa v rámci štvrtého ročníka Rómskeho týždňa na pôde Európskeho parlamentu.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Prezident Andrej Kiska si prevezme európske ocenenie za ľudské práva

Európsku cenu Sintov a Rómov získa v rámci štvrtého ročníka Rómskeho týždňa na pôde Európskeho parlamentu.

BRUSEL – Rómsky týždeň prebieha od 18. do 21. marca 2019. Počas utorkového popoludnia (19.3) bude v rámci programu udelená Európska cena Sintov a Rómov za ľudské práva. Cenu si prevezme aj slovenský prezident Andrej Kiska. Odovzdávanie ceny sa uskutoční pod patronátom predsedu Európskeho  parlamentu Antonia Tajaniho a Generálneho tajomníka Rady Európy Thorbjörna Jaglanda. Vedľa Tajaniho počas slávnostného večera prehovorí aj predseda Centrálnej rady nemeckých Sintov a Rómov Romani Rose či švédska poslankyňa rómskeho pôvodu a spolupredsedníčka integračnej skupiny Európskeho parlamentu pre boj proti rasizmu a rozmanitosti (ARDI) Soraya Post.

V pozvánke na slávnostný večer k odovzdávaniu ceny sa uvádza, že "extrémne pravicové a nacionalistické hnutia a strany stále viac ohrozujú situáciu Sintov aj Rómov v Európe. Zatiaľ čo cielia na menšiny, v skutočnosti plánujú zničiť demokratické spoločenstvo a hodnoty v EÚ. S ohľadom na históriu a holokaust viac ako pol milióna Sintov a Rómov, šesť miliónov Židov a v dobe rastúceho anticiganizmu a antisemitizmu nesú politickí vodcovia a inštitúcie  zodpovednosť za budovanie spoločnosti, ktorá podporuje začlenenie a ochranu demokracií.

Táto európska cena za ľudské práva predstavuje signál politickým lídrom či sociálnym skupinám, aby prijali opatrenia proti hlboko zakorenenému antigypsyizmu s cieľom prekonať každodennú marginalizáciu rómskej menšiny.

Zdroj: romea.cz