• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Zahraničie je prekvapené, že Čaputová vyhrala proti populistom

BRATISLAVA – Jednoznačné víťazstvo Zuzany Čaputovej zaznamenali aj vplyvné mienkotvorné zahraničné médiá. Svojim čitateľom, divákom a poslucháčom pripomínajú aj dôvody takéhoto výsledku a frustráciu Slovákov z doterajšieho vývoja politiky v krajine.

Prvé kolo slovenských prezidentských volieb si všimla aj BBC a informovala, že ho poľahky vyhrala právnička a protikorupčná aktivistka Zuzana Čaputová. BBC pripomína, že ak vyhrá aj druhé kolo, bude historicky prvou slovenskou prezidentkou.

Ak by podľa The Guardian/ Reuters Čaputová vyhrala,tak by „vyčnievala medzi populistickými, nacionalistickými politikmi, ktorí sú vo veľkej časti Európy na vzostupe“.

Financial Times v článku Prvé kolo volieb na Slovensku vyhrala protikorupčná právnička pripomína, že Čaputová vstúpila do politiky len pred rokom a pohodlne vyhrala prvé kolo prezidentských volieb na Slovensku. Prvých celoštátnych volieb odkedy krajinou otriasla vražda investigatívneho novinára.

Čaputovej výsledok podľa Financial Times „predstavuje zriedkavé víťazstvo liberálnych síl v strednej Európe, ktorá v posledných rokoch zaznamenala sériu triumfov populistických a nacionalistických kandidátov, no značnú časť hlasov dostali aj stúpenci tvrdej línie“.

Podľa americkej agentúry AP dokázala neskúsená politička osloviť voličov s odporom ku korupcii.

Vplyvný bruselský server Politico upozorňuje, že podpora, ktorú dostala Čaputová v prvom kole, reflektuje frustráciu voličov zo Smeru, ktorý bol terčom protivládnych protestov, nasledujúcich po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.

Deutsche Welle v článku Kritička vlády Zuzana Čaputová vyhrala prvé kolo prezidentských volieb pripomína aj to, že Čaputová sa v druhom kole postaví proti kandidátovi vládnej strany, podpredsedovi Európskej komisie Marošovi Šefčovičovi.

Zdroj: SITA