Aneta Világi upozorňuje, že antisystémové strany budú ešte rásť a môže nastať problém

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Politologička: Voľby ukázali, že časť spoločnosti neverí systému

BRATISLAVA – V ďalších voľbách sa môžu prejaviť „driemajúci“ voliči, ktorí vyznávajú antisystémové hodnoty. S touto skupinou ľudí musíme podľa politologičky v budúcnosti rátať.

Tento fakt signalizuje pomerne silná podpora pre prezidentských kandidátov, akými boli Štefan Harabin či Marian Kotleba. Myslí si to politologička z Katedry politológie Univerzity Komenského v Bratislave Aneta Világi.

Aktuálne prezidentské voľby boli podľa nej iné, ako doteraz, najmä typom kandidátov. „Toto boli prvé voľby, v ktorých veľmi otvorene súťažili akoby dva tábory. Jeden tábor je ten, ktorý sa hlásil k politickým stranám, respektíve k politickým silám, ktoré poznáme na Slovensku. Označujeme ich za tzv. mainstreamové politické sily. Ten druhý sa hlásil k antisystémovým zložkám v politike. Toto bola novinka. Takéto súťaženie a s tak otvorenou agendou sme tu doteraz nemali," uviedla politologička.

Ako Aneta Világi dodala, spoločnosť sa v sobotou 16. 3. nezmenila. Prívrženci jedného aj druhého tábora naďalej ostávajú v tejto krajine žiť. Preto možno očakávať, že sa aj sily antisystémového tábora môžu čoskoro prejaviť.

Zdroj: TASR