Osobnosti rómskej komunity reagujú na výsledky prvého kola prezidentských volieb. 

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Reakcie na prezidentské voľby rómskych osobností

Osobnosti rómskej komunity reagujú na výsledky prvého kola prezidentských volieb.

Eduard Čonka – odborník na eurofondy

Prvé kolo prezidentských volieb bolo úspešné. Hodnotím to z toho hľadiska, že mladí ľudia boli schopní ísť k urnám, videli sme prípady, keď pricestovali aj zo zahraničia, len kvôli tomu, že im záleží na tejto krajine. Čo sa týka poradia kandidátov, ktorí uspeli a postupujú do druhého kola, tak vlastne ja som to troška predpokladal. Veľmi ma prekvapil vysoký počet pre Mariana Kotlebu. To ma dosť znepokojuje, ale vychádza to aj z toho, že v posledných parlamentných voľbách získali až 14 kresiel v parlamente. Pre mňa ako príslušníka menšiny je to veľké memento. Na druhej strane teraz máme ďalší výsledok. Trocha som skeptický v tom, že aký vývoj to bude naberať ďalej a čo všetko je potrebné urobiť, aby sme zmierňovali tieto nejaké extrémistické trendy.

 

Maroš Balog - aktivista 

Som rád, že som sa neprebudil do iného rána. Som spokojný, ako dopadlo prvé kolo prezidentských volieb, a že extrémistické sily ostali v úzadí. Je fajn sa ráno prebudiť do ešte stále demokratického Slovenska.

Ivan Hriczko – rómsky novinár a pracovník v mimovládnom sektore

Dokázali sme vyradiť z druhého kola prezidentských volieb hlúposť a populizmus! Nech múdrosť, srdce a uvážlivosť vládnu našej krajine. Tohtoročné prezidentské voľby nám dokázali, že Slovenská republika patrí medzi vyspelé a demokratické krajiny. Výsledok prezidentských volieb prvého kola jasne dal STOP politike nič neriešiaceho populizmu a hlúposti!

My, Rómovia, sme neoddeliteľnou súčasťou SR, a preto je nutné práve počas volieb dokazovať svoju silu a múdrosť! Druhé kolo prezidentských volieb nám prináša dvoch najúspešnejších kandidátov, muž verzus žena. Obaja kandidáti sú erudovaní, uhladení, rétoricky na rovnocennej úrovni s jednou výnimkou, že jeden kandidát je viac mediálne obľúbenejší, čo, ale v druhom kole môže byť poškodzujúce...

V súčasnosti sa ponúka otázka ako obaja kandidáti získajú nových voličov a tu sa priam ponúka priestor pre národnostné menšiny. Práve ony sú v súčastnosti vytláčané z tohto volebného priestoru. Ak si zoberieme, že na Slovensku máme zhruba 250 000 voličov z radov Rómov, tak táto skupina má čo ponúknuť aj povedať do výsledku volieb prezidenta.

My Rómovia prechádzame určitým obrodením, a preto je prirodzené a nutné, aby sme boli ako národnostná menšina braní na partnerskej úrovni s reálnymi dopadmi a citeľným vplyvom na budúcnosť Rómov.

Od budúcej hlavy štátu očakávame otvorenú komunikáciu a pomoc! Rómovia sa dostali do pásma extrémnej generačnej chudoby, ktorá je už nezvládnuteľná. Našu situáciu si každá vláda odovzdáva ako horúci zemiak bez reálneho odpočtu a reálnych pozitívnych dopadov. Svedčí o tom vzrastajúci počet rómskych osád, ktorých už máme viac ako 1100. Našu problematiku riešia príslušníci iných národnostných menšín, len nie Rómovia.

Dokázali sme vyradiť z druhého kola prezidentských volieb hlúposť a populizmus! Nech múdrosť, srdce a uvážlivosť vládnu našej krajine.

Denisa Havrľová – rómska novinárka

Prvé kolo vyhrala Zuzana Čaputová, ktorá bola od začiatku mojou favorizovanou kandidátkou a ja som nesmierne rada, že sa dostala do druhého kola a verím, že bude úspešná aj v druhom kole, pretože Zuzana Čaputová ako žena, ako človek, ako politička má hodnoty, ktoré v podstate mám aj ja. Čiže zaujíma sa aj o menšiny, zaujíma sa o všetky ľudskoprávne práva a je to vynikajúca právnička a osobnosť, a myslím si, že jej patrí to, že sa stane prezidentkou.


 


Erik Hillár Lakatošovie – rómsky novinár, aktivista

Ja som rád, že vyhrala pani Čaputová a gratulujem jej k skvelému výsledku. Som gay, nie som vrah, ani zlodej, som gay. Niektorí Rómovia preto odsudzujú pani Čaputovú, pretože je liberálna voči nám gayom, či lesbickým párom. Nikde v programe pani Čaputovej neodznelo, že by podporovala napríklad adopciu deti homosexuálnymi pármi. Aj ja ako gay som proti adopcii detí avšak aby ma niekto prenasledoval kvôli mojej sexuálnej orientácii je pritiahnuté za vlasy. Napokon nie prezident môže rozhodnúť o registrovaných partnerstvách ale premiér, vlády, poslanci parlamentu. Pani Čaputová je pre mňa znamením tolerancie, a to všetkých strán našej spoločnosti.

 

Peter Polák – bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity

Gratulujem Zuzane Čaputovej za suverénny postup do druhého kola prezidentských volieb. Prvé kolo však ukázalo, že sa musíme mať v každých ďalších voľbách na pozore. Kotlebových 10,4% potvrdzuje nárast podpory pre extrémistov. Nateraz sme síce Kotlebu „porazili“, no otázne je, či ho porazíme aj nabudúce.

 

 

 

Marcel Šaňa - starosta MČ Košice - Lunika IX. 

Voľby hodnotím veľmi pozitívne, keď vezmem do úvahy, kto všetko sa zaujímal o prezidentské kreslo. Myslím si, že v druhom kole zvíťazí prorómsky kandidát.  Nízku účasť voličov na Luniku IX. vidím v tom, že Rómovia nevidia dôležitosť vo všetkých voľbách, ako  je voľba prezidenta, či parlamentné. Myslia si, že najbližšie k ním je starosta, preto je veľmi dôležité, aby sa Rómom vysvetlila dôležitosť všetkých volieb, pretože aj tie ovplyvňujú ich životy.

 

- as -