Prinášame vám zaujímavosti z priebehu prezidentských volieb, ktoré sa konajú v sobotu 16. marca od 7.00 hod. do 22.00 hod. 

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Prezidentské voľby - Minúta po minúte alebo čas od času

1:12 - S týmto konštatovaním sa dnes pre vás lúčime a v online prenose sa vidíme o dva týždne 30. marca 2019 pri druhom kole prezidentských volieb. 

1:10 - Bolo to už jasné skôr, ale iba zrekapitulujeme, že po sčítaní 95 percent okrskov má Zuzana Čaputová 40,23 percenta hlasov a Maroš Šefčovič 18,73 percenta. Obaja postupujú do druhého kola, ktoré sa bude konať o dva týždne 30. marca 2019. 

1:00 - František Mikloško po voľbách tvrdo kritizoval katolícku cirkev za to, že jej časť podporovala Štefana Harabina a ďalšia časť Mariana Kotlebu. „Som zdesený z toho, že mali veľké zázemie aj v kresťanskom prostredí a najmä v katolíckom.“ Podľa Mikloška sa množstvo kňazov angažovalo v prospech Štefana Harabina. Považuje to za jav, ktorý mu naháňa strach. „Teraz je ten moment, v ktorom si slovenský katolicizmus musí uvedomiť, kam sa dostal a ako chce ďalej kráčať.“

00:58 - Priebežné výsledky po sčítaní 90 percent okrskov podľa ŠÚ SR:

Zuzana Čaputová - 40 %

Maroš Šefčovič – 18,7 %

Štefan Harabin – 14,4 %

Marian Kotleba - 10,6 %

František Mikloško - 5,66 %

Béla Bugár – 3,31 %

Milan Krajniak - 2,78 %

Eduard Chmelár - 2,73 %

Ostatní majú pod jedno percento. 

00:40 - Zuzana Čaputová ako jediná kandidáta poďakovala aj menšinám, ktoré ju podporili a prihovorila sa dokonca aj po maďarsky. "Vážim si každého hlas aj hlas menšín, chcem byť v kontaktoch s ľuďmi aj v regiónoch rozhodne nechcem poľaviť.Ja som kandidát ktorý ma ohľad k menšinám a veľmi si vážim voličov národnostných menšín. To čo im chcem ponúknuť a čím ich chcem osloviť je práve rovina hodnôt a tém ktorú ponúkam a tá súvisí s témou  férovosti našej krajiny a tých ďalších oblastí," konštatovala.    

00:10 - Maroš Šefčovič je podľa vlastných slov pripravený na druhé kolo. Hovorí o striebornom dlhu pre seniorov a zlatej ponuke pre mladých. Dôležité pre neho sú krasťanské hodnoty a sociálne istoty pre dôchodcov.  

00:00 - Priebežné výsledky po sčítaní polovici okrskov podľa ŠÚ SR:

Zuzana Čaputová - 39 %

Maroš Šefčovič – 18 %

Štefan Harabin – 14 %

Marian Kotleba - 10 %

František Mikloško - 5 %

Béla Bugár – 4 %

Zmeny oproti jednej tretine spočítaných okrskov sú iba v desatinách percentách a rozdiely sa ustálili.
 

23:45 - Komentátor Marián Leško na TV Markiza hovorí, že si nevie predstaviť, ako v druhom kole Maroš Šefčovič bude oslovovať voličov Mariana Kotlebu a Štefana Harabina. "On je desať rokov v Bruseli a je predstaviteľom EÚ a ich voliči sú apriori proti EÚ," uviedol Leško.

23:40 - PRVÉ OFICIÁLNE ČÍSLA ZO ŠTATISTICKÉHO ÚRADU - po jednej tretine spracovaných zápisníc sú oficiálne čísla nasledovné: 

Zuzana Čaputová - 39 %

Maroš Šefčovič – 18 %

Štefan Harabin – 14 %

Marian Kotleba - 10 %

František Mikloško - 5 %

Béla Bugár – 4 %

 

23:20 - EXIT POLLY: Agentúra AKO

Zuzana Čaputová - 42 %

Maroš Šefčovič – 16 %

Štefan Harabin – 12 %

Marian Kotleba - 9 %

František Mikloško - 6 %

Béla Bugár – 5 %

23:16 - EXIT POLLY: FOCUS - 

Zuzana Čaputová - 42,0 percenta

Maroš Šefčovič - 17,6 %

Štefan Harabin - 13,7 %

Marian Kotleba - 9,0 %

František Mikloško - 6,4 %

Béla Bugár - 3,8 %

23:05 - Volebné štúdia jednotlivých televizií sa už hodinu boria s neplánovaným moratóriom, ktoré potrvá ešte do 23:16 hod a prekazilo im dramaturgiu. Moderátori a hostia hodnotia Andreja Kisku, či riešia kompetencie prezidenta alebo nemožnosť voľby zo zahraničia v týchto voľbách.

22:05 - Predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány uviedol, že oficiálne výsledky volieb prezidenta by mali vyhlásiť v nedeľu o 12:00 hod.  

22:00 - Po dlhšom čase sa hlásime opäť. Voľby sa skončili aj neskončili. Drvivá väčšina volebných miestností zavreli, no vo dvoch sa ešte volí. V Malackách budú do 22:35 kvôli chýbajúcemu členovi komisie a v Medzanoch (okr. Prešov), kde opitý poslanec miestneho zastupiteľstva (OĽaNO) Anton Vaňo zobral volebnú urnu a na ulici ju hodil o zem, a tá sa rozsypala. Voľby v obci prerušili na hodinu a 15 minút, preto moratórium bude trvať do 23:15 hod.  

11:30 - Exprezident Rudolf Schuster odvolil v Košiciach. Po hlasovaní sa vyjadril na zmenu volebného systému do parlamentu na väčšinový. Prezidenta by určite nechal voliť občanmi. Viac tu.

10:50 - Na mestskom úrade v Poprade odvolil aj súčasný prezident Andrej Kiska spolu s manželkou Martinou. So slovami: "Tfuj, tfuj, nech to dobre dopadne," hodil hlasovací lístok do urny."

Kiska verí, že jeho nástupca bude pokračovať v boji za slušné a spravodlivé Slovensko. Povedal to po tom, čo v dopoludňajších hodinách odovzdal svoj hlas v spoločnosti manželky v rodnom Poprade.

„Takto pred piatimi rokmi som tu stál, pýtali ste sa ma, ako sa cítim, uvažovali sme, ako to dopadne. Päť rokov uplynulo a veľa vecí sa v našej krajine zmenilo. Z pohľadu posledných udalostí, ktoré sa udiali, týkajúce sa Bašternáka, zisťovania okolností vraždy novinára Jána Kuciaka, myslím si, že je nesmierne dôležité pokračovať v tomto boji. Volil som osobu, o ktorej som presvedčený, že v tomto boji bude pokračovať,“ skonštatoval Kiska.

Zároveň požiadal všetkých občanov, aby prišli voliť a nespoliehali sa na to, že ich hlasy budú potrebné až v druhom kole volieb. „Už dnes je každý jeden hlas veľmi dôležitý,“ zdôraznil prezident. Dodal, že počas volebnej noci bude sledovať prvé výsledky doma v Poprade. Verí, že voľby dopadnú pre krajinu dobre a ľudia si zvolia správneho prezidenta. 

10:24 - Voličom na prípadné otázky odpovedia pracovníci ministerstva vnútra na tradičnej volebnej telefonickej infolinke. V sobotu 16. marca je k dispozícii od 7:30 do 22:00. Volať sa dá na bratislavské telefónne čísla 02/ 4859 2317, 02/ 4859 2312. Volebná infolinka je určená výhradne pre voličov a neposkytujú na nej informácie právnickým osobám, médiám, politickým subjektom či obciam.

10:15 - V jednom z volebných okrskov v Malackách budú voliť až do 22:35. Ráno jeden člen okrskovej komisie neprišiel a museli za neho zvoliť náhradu, čo trvalo do 7:35, kedy otvorili volebnú miestnosť. O rovnaký čas by sa tak mal predĺžiť čas na hlasovanie. Predsed štátnej volebnej komisie Eduard Barány však uviedol, že by to moratórium nemalo ovplyvniť.

10:05 - Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko (SNS) už odvolil a vyzval občanov, aby išli voliť tiež.

9:05 - V obci Janice (okr. Rimavská Sobota) krátko pred otvorením volebnej miestnosti zomrel predseda okrskovej volebnej komisie.  „Bohužiaľ, okolo 6.30 h došlo k takejto tragickej udalosti. Nezomrel však vo volebnej miestnosti, ale v kancelárii obecného úradu,“ uviedla starostka obce Marta Martinovicsová. Voľby neboli touto udalosťou ovplyvnené, pretože bol zvolený nový predseda.

7:10 - V abecednom poradí kandidujú:

Béla Bugár 

Zuzana Čaputová

Martin Daňo

Štefan Harabin

Eduard Chmelár

Marian Kotleba

Milan Krajniak

František Mikloško

Maroš Šefčovič

Róbert Švec

Bohumila Tauchmannová

Juraj Zábojník

Ivan Zuzula 

Na volebných lístok sú uvedení ako kandidáti ešte aj Róbert Mistrík a József Menyhárt. Obaja sa však kandidatúry vzdali. Ich krúžkovanie bude znamenať, že hlas je neplatný.

7:00 - Volebné miestnosti na Slovensku sa otvorili. Občania Slovenska si piatykrát v histórii Slovenskej republiky volia prezidenta v priamych voľbách. Hlasovacie miestnosti sú otvorené od 7.00 do 22.00 h v 5940 okrskoch. O post hlavy štátu sa uchádza 13 kandidátov, voliť môže viac ako 4,45 milióna občanov žijúcich doma i v zahraničí. Voľby stoja viac ako 12,7 milióna eur.
 Prezidenta SR si voliči vyberajú v dvojkolovom hlasovaní na funkčné obdobie piatich rokov. Na to, aby bol prezident zvolený už v prvom kole, musel by jeden z kandidátov získať nadpolovičnú väčšinu platných hlasov voličov. Pokiaľ sa tak nestane, bude sa konať druhé kolo. Plánované je na 30. marca.

6:50 - Vitajte pri priebežnom spravodajstve z priebehu prezidentských volieb 2019