Slovenským poľnohospodárom by mali vo väčšej miere pomôcť zvýšené platby od štátu.
 

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Slovenských potravín má byť na pultoch viac

Slovenským poľnohospodárom by mali vo väčšej miere pomôcť zvýšené platby od štátu.
 

SKIELNICA – Sebestačnosť v produkcii a spotrebe domácich potravín by sa na Slovensku mohla tento rok opäť o niečo zvýšiť. „V súčasnosti máme niekoľko podporných schém pre našich poľnohospodárov, ktoré im pomôžu v tom, aby potraviny vyrábali lacnejšie," povedal generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Juraj Kožuch.

 

Tento rok podľa neho pôjde najviac peňazí od štátu na pomoc slovenským prvovýrobcom, spracovateľom, ale aj obchodu. „Schválených je už napríklad 30 miliónov eur na takzvanú zelenú naftu pre prvovýrobcov. Odklepnutých je aj ďalších 50 miliónov eur, ktoré sa prerozdelia pôdohospodárom prostredníctvom ďalších schém štátnej pomoci. "Tým dosiahneme, že náklady na výrobu našich produktov budú nižšie," podotkol Kožuch.

 

Ďalšie nástroje na cielenú podporu slovenských prvovýrobcov i potravinárov sú vyčlenené prostredníctvom Programu rozvoja vidieka (PRV). V súčasnosti je na pultoch slovenských obchodov zhruba 40 percent domácich potravín, dosiahnuteľná je však až úroveň 70 percent. Podľa Kožucha dosiahnuť toto číslo je možné.

 

Zdroj: TASR

Foto: potraviny.co