Takmer 4,5 milióna voličov si počas dnešnej soboty môže zvoliť hlavu štátu. Začali sa prezidentské voľby 2019.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Slovensko si volí nového prezidenta. Na čo netreba zabudnúť?

Takmer 4,5 milióna voličov si počas dnešnej soboty môže zvoliť hlavu štátu. Začali sa prezidentské voľby 2019.

BRATISLAVA – Obyvatelia Slovenskej republiky (SR) v prvom kole volieb na post prezidenta SR budú môcť hlasovať od 7:00 hod. do 22:00 hod v takmer šesťtisíc volebných okrskoch a konkrétnych volebných miestnostiach. V daných obciach, kde sa starosta rozhodne otvoriť volebné miestnosti skôr, sa musí hlasovať do 22:00 hod. Všetci voliči by nemali zabudnúť na svoju identifikáciu, ktorú uskutočnia s občianskym preukazom. V prípade, že volia z iného mesta, ako je ich trvalý pobyt, potrebné je mať okrem identifikačného preukazu aj volebný preukaz, ktorý si vopred vybavili na svojom mestskom, či obecnom úrade.

Starosta môže podľa zákona o podmienkach výkonu volebného práva, určiť začiatok hlasovania na včasnejšiu hodinu, ak si to situácia žiada. Najviac však o dve hodiny. V prezidentských voľbách bude môcť podľa štatistického úradu hlasovať aj zhruba 17 500 úplných prvovoličov. Občania Slovenska si nového prezidenta či prezidentku môžu vybrať spomedzi trinástich kandidátov. Hlasovací lístok však bude obsahovať až pätnásť mien, keďže z predvolebného boja odstúpili dvaja kandidáti. Všetci voliči nájdu túto informáciu v
daných volebných miestnostiach aj za volebným paravánom.

Až do uzatvorenia volebných miestností v sobotu o 22:00 hod. platí informačné moratórium. To začalo platiť už vo štvrtok 14. marca a trvá až do skončenia hlasovania. Počas moratória platí zákaz zverejňovať informácie v prospech alebo neprospech kandidátov na prezidenta.

Zdroj: zs, webnoviny.sk