Poslanci britského parlamentu najprv odmietli dohodu o odchode z EÚ, následne dnes odmietli
odchod z Británie bez dohody. K tomu odmietli posunutie Brexitu na neskôr. Termín na odchod
je 29. marca.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Británia sa zamotáva a pripúšťa, že v EÚ zostane

Poslanci britského parlamentu najprv odmietli dohodu o odchode z EÚ, následne dnes odmietli
odchod z Británie bez dohody. K tomu odmietli posunutie Brexitu na neskôr. Termín na odchod
je 29. marca.

LONDÝN - Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu schválili v stredu vládny návrh, podľa ktorého Británia 29. marca neodíde z Európskej únie bez dohody. Už predtým však snemovňa odobrila pozmeňovací poslanecký návrh, podľa ktorého k tvrdému brexitu nedôjde za žiadnych okolností. Vo štvrtok budú poslanci Dolnej snemovne hlasovať o odklade brexitu do 30. júna. Britská premiérka Theresa Mayová po skončení hlasovania v poslaneckej snemovni povedala, že „Británia EÚ opustí bez dohody, ak s ňou žiadnu dohodu neuzavrie." Britská premiérka tiež pripustila možnosť konania nového referenda, avšak poslancov varovala, že jeho výsledok by mohol znamenať, že k odchodu Británie z EÚ napokon vôbec nedôjde. Zdôraznila tiež, že dohoda, ktorú jej vláda uzavrela s EÚ, je jedinou dohodou, ktorá je momentálne k dispozícii. Premiérku po hlasovaní o nemožnosti brexitu bez dohody nepriamo podporila aj Európska komisia (EK). „Nestačí hlasovať proti odchodu bez dohody; musíte súhlasiť s dohodou (o brexite)," varovala podľa agentúry AP poslancov britského parlamentu európska komisia.

Vodca opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn po hlasovaní povedal, že stredajším rozhodnutím parlamentu sa nič nevyriešilo. „Budem mať stretnutia s poslancami všetkých strán zastúpených v parlamente. Predĺžením termínu brexitu sa nič nevyrieši," povedal Corbyn.

Zákonodárci v utorok odmietli mierne pozmenenú dohodu o odchode Británie z EÚ. Za túto dohodu hlasovalo 242 poslancov Dolnej snemovne, proti ich bolo 391. O pôvodnom návrhu dohody poslanci hlasovali už v januári. Poslanci naopak v stredajšom hlasovaní odmietli nezáväzný návrh, ktorý mal zaviazať vládu, aby sa usilovala o odklad brexitu do 22. mája. Tento návrh podporilo 164 poslancov, proti bolo 374.

-rom-