Podľa niektorých sa Rozner prejavil ako hlupák, ale to podľa nich nie je trestný čin.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Českí poslanci kolegu Roznera na stíhanie nevydali

Podľa niektorých sa Rozner prejavil ako hlupák, ale to podľa nich nie je trestný čin.

 Praha – Parlamentní kolegovia kontroverzného poslanca populistickej SPD Miloslava Roznera v stredu „podržali“ a nevydali ho na trestné stíhanie. Policajti ho nemôžu obviniť a stíhať za výrok  o rómskom zbernom a koncentračnom tábore v Letech pri Písku.

Poslanec mal byť zbavený imunity a stíhaný za podozrenie z popierania, spochybňovania, schvaľovania a ospravedlňovania genocídy. Za Roznerovo vydanie hlasovalo 42 zo 155 prítomných poslancov dolnej komory českého parlamentu, proti ich bolo 88.

 Rozner v minulosti pri kritike rozhodnutia predošlej českej vlády o odkúpení ošipárne neďaleko pietneho miesta v Letoch a výstavbe pamätníka použil spojenie "neexistujúci pseudokoncentrák".

„Moje vyjadrenie jednoznačne nemalo za cieľ spochybniť  utrpenie ľudí v dobe nacistickej okupácie,“ povedal na pôde parlamentu Rozner. Týkalo sa podľa neho vynaloženia „obrovskej a neprimeranej“ čiastky na zámer pamätníka.  

Niektorí poslanci volali po tom, aby sa Rozner za výrok ospravedlnil. „Jednoduchosť a hlúpy výrok nie sú trestným činom. Výrok kolegu Roznera vo vzťahu ku koncentračnému táboru v Letech bol mimoriadnou hlúposťou,“ uviedla Jana Černochová z ODS.

Zástancovia Roznerovho vydania poukazovali na to, že prípad by mal posúdiť súd. „Pokiaľ budeme ľahostajní k takýmto vyjadreniam, tak nielen šliapeme po pamiatke všetkých tých obetí, ale sa tiež zahrávame s ohňom do budúcna,“ povedala Markéta Adamová Pekarová z TOP 09. „My hovoríme o výroku, ktorý je v tej kategórii trestných, pretože je v nesúlade so zákonom,“ myslí si Alena Gajdůšková z ČSSD.

Predseda Výboru pre odškodnenie rómskeho holokaustu Čeněk Růžička sa pre server romea.cz vyjadril, že ho rozhodnutie poslancov neprekvapilo. „Je smutné, že o tom takto Poslanecká snemovňa rozhodla. Poslanci si asi neuvedomili, že ten výrok nepadol na pôde Snemovne, kde má samozrejme poslaneckú imunitu, ale na verejnosti,“ povedal Růžička.

Rozner čelil v súvislosti so svojím výrokom  viacerým trestným oznámeniam. Polícia pôvodne prípad odložila. Po intervencii dozorujúcej štátnej zástupkyne bolo vyšetrovanie obnovené. Policajti žiadali parlament o vydanie poslanca na stíhanie pre podozrenie z popierania, spochybňovania, schvaľovania a ospravedlňovania genocídy. V imunitnom výbore, ktorý neodporučil Roznerovo vydanie prevážil názor, že pri obdobných vyjadreniach poslancov v minulosti nedošlo k začatiu trestného stíhania.  

Dnešný verdikt Snemovne ale neznamená, že kauza definitívne končí. Policajti môžu Roznera obviniť potom, keď prestane byť politikom, chráneným imunitou.

 

Zdroj: ČTK, romea.cz

foto: echo24.cz