Aktivistom z iniciatívy My sme les sa to nepáči. Považujú to za škodlivé a zbytočné.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Lesníci plánujú letecký postrek proti mníške

Aktivistom z iniciatívy My sme les sa to nepáči. Považujú to za škodlivé a zbytočné.

Bratislava  - Štátny podnik Lesy SR plánuje ošetriť vyše 1500 hektárov dubových lesov proti premnoženej mníške veľkohlavej, ktorá by mohla podľa lesníkov spôsobiť škodu 800 000 eur na prírastku lesov. Náklady na ošetrenie sú približne 125 000 eur.

Iniciatíva My sme les je zásadne proti. Letecké postreky by podľa ochranárov mohli ohroziť životné prostredie aj zdravie ľudí. Vyzvali preto rezort pôdohospodárstva, aby postrekom zamedzil.

Karol Kaliský z My sme les považuje aj za plytvanie verejnými financiami. Lykožrút alebo mníška sú podľa jeho názoru len zámienky, ktoré majú poslúžiť na podporu biznisu s chemikáliami.

Lesy SR odmietajú, že by postrek mohol mať negatívny vplyv na zdravie ľudí alebo ekosystém. Plánujú totiž použiť prípravok Biobit XL, ktorý je schválený aj na použitie v ekologickom hospodárstve. Spôsobuje paralýzu zažívacieho traktu húseníc, ktoré do piatich dní uhynú. Nepoškodzuje predátorov škodcov, nie je to kontaktný prípravok a nezanecháva v prírode zvyšky.

„Ide o prostriedok, ktorý sa bežne používa napríklad v ovocných sadoch. Lesy plánujú použiť tri až štyri litre prípravku na hektár plochy, ide teda o takzvaný postrek s ultra nízkou dávkou,“ uviedol hovorca lesov Pavol Machava.

Premnoženie mníšky podľa Lesov dokázal monitoring dubových lesov. „Najviac postihnuté sú odštepné závody Levice a Smolenice," dodal Machava. Zároveň upozornil, že majiteľ alebo obhospodarovateľ lesa je zo zákona povinný vykonať preventívne opatrenia na zabránenie šírenia škodlivých činiteľov.

 

Zdroj: TASR

Foto: forestportal.sk