Za dva roky sa Slovensko prepadlo o štyri miesta. Problémom sú dlhé čakacie doby na vyšetrenie a
neskorá liečba rakoviny.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

V rebríčku úrovne zdravotníctva Slovensko padlo na 17. miesto v Európe

Za dva roky sa Slovensko prepadlo o štyri miesta. Problémom sú dlhé čakacie doby na vyšetrenie a
neskorá liečba rakoviny.

BRATISLAVA – Rebríček kvality zdravotnej starostlivosti Euro Health Consumer Index (EHCI) výročne hodnotí systémy zdravotníctva 35-ich európskych krajín. V správe, sa počínanie Slovenska v oblasti zdravotníctva v minulom roku 2018 hodnotí ako „nie príliš zlé". Predvlani sme sa ale umiestnili na 13. mieste rebríčka. Aktuálnu pozíciu našej krajiny v rebríčku kvality zdravotnej starostlivosti považuje poslanec Národnej rady SR Marek Krajčí (OĽaNO) za zreálnenie hodnotenia zdravotníctva. „Došlo k zreálneniu našich čakacích lehôt, nie sú v nich už prítomné zjavné nezmysly. Zarážajúci je však fakt, že sa čakacie lehoty na neakútne CT vyšetrenia opäť predĺžili. Dokonca sú dlhšie, ako boli pred dvoma rokmi," povedal Krajčí.

Ďalej podotkol, že tieto výsledky nie sú pre neho pochopiteľné a predpokladá, že sa buď vykazujú fiktívne vyšetrenia, alebo sa na nových CT prístrojoch vyšetruje zbytočne a neefektívne. Upozorňuje tiež, že z hodnotenia nášho zdravotníctva vyplýva, že rakovina sa na Slovensku začína liečiť príliš neskoro. „Toto porovnanie nás zarmútilo najviac. Takmer každý druhý Slovák, ktorému diagnostikujeme malígne ochorenie, zomiera. Tento fakt považujeme za alarmujúci. Vo vyspelých krajinách je úspešnosť liečby cez 70 percent,“ zhrnul Krajčí s tým, že tento rok sa síce konečne pohli ľady, no ide o beh na dlhé trate.

Rezort zdravotníctva s kritikou nesúhlasí a tvrdí, že robia, čo môžu, aby sa pacient mal lepšie. „Ministerstvo zdravotníctva vynakladá všetko úsilie na to, aby bola zdravotná starostlivosť poskytovaná v čo najvyššej kvalite, aby pacienti mali čo najlepšie podmienky na liečbu a lekári a ostatní zdravotnícki pracovníci adekvátne podmienky na svoju prácu," uviedla v reakcii hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Ministerstvo podľa nej okrem iného chváli aj zlepšenie manažmentu záchrany života pacientov s cievnou mozgovou príhodou.

Zdroj: TASR