Problémom je neprimeraný prístup polície k rómskej komunite a jej šikanovanie.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

USA si všimli na Slovensku diskrimináciu Rómov

Problémom je neprimeraný prístup polície k rómskej komunite a jej šikanovanie.

WASHINGTON / BRATISLAVA - Ministerstvo zahraničných vecí USA vydalo v stredu 13.marca výročnú správu o ľudských právach vo svete. Tridsať strán sa venuje aj Slovensku. Zvláštnu kapitolu venujú aj postaveniu Rómov na Slovensku. V správe americký rezort diplomacie konštatuje, že podľa ombudsmanky, mimovládnych organizácii i samotnej rómskej komunity neustále trvá zlé zobchádzanie s podozrivými Rómami zo strany štátnej polície.

Stav podľa správy potvrdzuje aj fakt, že niektorých policajtov odsúdili za nadmerné použitie sily pri vyšetrovaní. Ďalším problémom Slovenska je sociálna diskriminácia Rómov ale aj osôb z neeurópskych etník. „Diskriminácia je bežným javom,“ píše sa v správe za rok 2018. Až 53 percent rómskych obyvateľov žije v komunitách, odsunutých na okraji spoločnosti. Rozvojový program OSN (UNDP) našiel 231 segregovaných vidieckych osád, nachádzajúcich sa v priemere necelého 1,5 kilometra od susednej obce," poznamenalo ministerstvo v správe.

V rozsiahlej správe sa ministerstvo venuje aj situácii po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej s tým, že k zásadným zmenám pri ochrane novinárov za rok nedošlo. Pozorovatelia zároveň podozrievajú politikov, že ovplyvňujú políciu a prokuratúry, aby zastavili alebo zabrzdili protikorupčné vyšetrovania, uvádza správa. V oblasti boja proti korupcii správa Slovensku vyčíta, že väčšina súdnych procesov ohľadom korupcie sa týkalo malých úplatkov medzi 20 až 500 eur a zároveň mnohé podozrenia na korupciu, či netransparentnosť pri verejnom obstarávaní ukončila polícia s tým, že nešlo o trestný čin.

Ďalším kritickým bodom je podľa správy slovenské súdnictvo – najmä nepredvídateľnosť súdnych rozhodnutí a pomalosť súdnych konaní. Takisto vládnu obavy, predovšetkým v podnikateľskej oblasti, z ovplyvňovania súdnych rozhodnutí súkromným sektorom. Niektorí odborníci mimovládnych organizácií pre správu vecí verejných informovali, že na justíciu sú napojení jednotlivci, ktorí sa cez ňu snažia presadiť svoje osobné záujmy, píše sa v správe amerického ministerstva zahraničných vecí.

- as, TASR -