Béla Bugár (61) je suverénne najdlhšie pôsobiaci aktívny politik na Slovensku. Poslancom je nepretržite od roku 1990.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Kandidát Béla Bugár – Rekordér medzi politikmi

Béla Bugár (61) je suverénne najdlhšie pôsobiaci aktívny politik na Slovensku. Poslancom je nepretržite od roku 1990.

BRATISLAVA – Béla Bugár je maďarský vtipkár, ktorého preslávila fráza: „O tom, po tom!“ Paradoxne ju však Béla nikdy nepovedal, ale vymyslel si ju komik Stano Radič. Béla Bugár je večný optimista, ktorého akceptujú aj ľudia mimo maďarskej komunity, no má aj obrátenú – cholerickú tvár, ktorú však ukazuje iba málokedy na verejnosti. V súčasnosti patrí medzi ostrieľaných bardov slovenského parlamentu. Osem rokov bol jeho podpredsedom a teraz pridáva ďalšie štyri.

Bugárová politická kariéra sa začala už v roku 1990, keď sa ako strojný inžinier stal poslancom Federálneho zhromaždenia za Maďarské kresťanskodemokratické hnutie – MKDH. Neskôr v čase mečiarizmu a silnej protimaďarskej politickej nálade sa podieľal na spojení troch maďarských strán (MKDH, Spolužitie a Maďarská občianska strana) do jednej Strany maďarskej koalície – SMK, teraz Strana maďarskej komunity. Od roku 1998 do 2007 bol predsedom SMK.

V čase dvoch vlád Mikuláša Dzurindu (1998-2006) bol podpredsedom parlamentu. Po neúspešných voľbách v roku 2006 sa SMK viac radikalizovala, čo Bugár odmietal a nakoniec v roku 2009 odišiel a založil si novú stranu Most – Híd, ktorá mala byť založená nie na národnostnom ale občianskom princípe spájania Slovákov a Maďarov. V parlamentných voľbách v roku 2010 strana Most-Híd získala 8,12 percenta platných hlasov voličov a stala sa parlamentnou stranou a súčasťou vlády Ivety Radičovej.

Po voľbách roku 2012 sa ocitli v opozícii proti jednofarebnej vláde Smeru, no v roku 2016 vytvorili so Smerom koalíciu, ktorá je pri moci doteraz.

„Slovensko potrebuje prezidenta, ktorý bude skúsený, bude vedieť stáť nad spormi a dokáže byť rovnako naklonený všetkým vpravo aj vľavo, v opozícii aj v koalícii. A dokáže s nimi spolupracovať. Ja ako Maďar žijúci na Slovensku som už dávno pochopil, že tu, v srdci Európy sme odkázaní na
spoluprácu. To, že ja ju mám v génoch, nemusím opakovať. Rád by som to dokázal aj vo funkcii prezidenta Slovenskej republiky,“ vyhlásil Béla Bugár, prečo kandiduje na prezidenta.

Vo svojom programe sa definuje ako prozápadne orientovaného politika s dôrazom na osobnú slobodu, zodpovednosť za životné prostredie a silné menšinové práva bez ohľadu na príslušnosť k menšine. „Slovensko je ideálna krajina pre život. Má na to všetky predpoklady. Má pracovitých občanov, nádhernú prírodu, ideálnu polohu a klímu. Je srdcom Európy nielen zemepisne, ale hlavne mentalitou. Most medzi východom a západom. Prezident si musí byť vedomý, že v prvom rade reprezentuje toto bohatstvo,“ dodáva Bugár.

 

- lm -