Maroš Šefčovič je už desať rokov najvyššie postaveným Slovákom v Európskej komisi. Plynule hovorí tromi jazykmi a v boji o kreslo hlavy štátu je favoritom. V sobotu 16. marca sa konajú prezidentské voľby, preto prinášame profil kandidátov.

 

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Kandidát Maroš Šefčovič – Bruselský diplomat s dobrým renomé v zahraničí

Maroš Šefčovič je už desať rokov najvyššie postaveným Slovákom v Európskej komisi. Plynule hovorí tromi jazykmi a v boji o kreslo hlavy štátu je favoritom.

BRATISLAVA - Prezidentský kandidát Maroš Šefčovič sa narodil 24. júla 1966 v Bratislave. Študoval ekonómiu na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave. Ovláda ruský, francúzsky a anglický jazyk. Počas štúdia ekonómie dostal ponuku študovať diplomaciu v Moskve. Neskôr ukončil postgraduálne doktorandské štúdium medzinárodného a európskeho práva na Univerzite Komenského v Bratislave a získal titul PhD. Je ženatý a má tri deti. Pôsobí ako diplomat a politik.

Aktuálne pôsobí ako podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu. Od 90. rokov pracoval na ministerstve zahraničných vecí. Jeho práca sa spája predovšetkým s Európskou úniou. V pozícii diplomata pôsobil v Zimbabwe, Kanade či Izraeli. Väčšinu svojej profesionálnej kariéry však strávil v Bruseli. V rokoch 2004 až 2009 bol stálym zástupcom Slovenska pri Európskej únii.

Problematike a záležitostiam v rámci Európskej únie sa venuje už pätnásť rokov. Podieľal sa na príprave kľúčových integračných projektov, akými boli vstup Slovenska do Schengenu a eurozóny. Ako podpredseda Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívu presadil reformu úradníckej administratívy s radikálnymi úsporami. Zaviedol nástroje, ktoré pomáhajú znižovať energetickú spotrebu a bojovať proti energetickej chudobe či pomocnú ruku pre baníkov a uhoľné regióny pri modernizácii.

 

Ako kandidát na prezidenta podľa svojich slov vsádza na tri dôležité veci, ktorými sú zodpovednosť, pokora aj silné odhodlanie. Podľa neho je dôležitou povinnosťou prezidenta chrániť a budovať dobré meno republiky na celom svete aj ochrana ústavy a zákonov krajiny. V prípade zvolenia chce podporovať všetky modernizačné a reformné kroky vlády. Zakaždým však chce vyžadovať, aby vláda predložila hodnotenie sociálneho dopadu na dôchodcov, mladých ľudí, rodín s deťmi či iných zraniteľných skupín. Pozrieť sa chce aj na dopady na podnikateľské prostredie či mieru byrokratizácie.

Vo svojom programe deklaruje, že chce byť prezidentom prosperujúceho Slovenska, posilniť plánuje sociálny rozmer spoločnosti aj celospoločenský zmier. Slovensko chce tiež jasne etablovať v západnom civilizačnom kruhu. Pripravený je budovať korektné a  rešpektujúce vzťahy na východ.


 

- zb-