Pred pol rokom Zuzanu Čaputovú poznali skôr iba právnické kruhy a ľudia v Pezinku. Aktuálne má najvyššie šance stať sa prezidentkou Slovenska.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Kandidátka Zuzana Čaputová – Kométa z jasného neba

Pred pol rokom Zuzanu Čaputovú poznali skôr iba právnické kruhy a ľudia v Pezinku. Aktuálne má najvyššie šance stať sa prezidentkou Slovenska.

 

BRATISLAVA – Zuzana Čaputová je právnička, ktorá do povedomia vstúpila tvrdohlavým bojom proti pezinskej skládke prakticky v centre mesta. Trvalo to 14 rokov, no nakoniec sa jej to podarilo.

Narodila 21. júna 1973 v Bratislave. Má dve dcéry a je rozvedená. Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave a aj pôsobí ako právnička. Angažuje sa aj ako občianska aktivistka. Niekoľko rokov pôsobila v neziskovom sektore ako spolupracovníčka občianskeho združenia Via Iuris. Otvorene ju podporuje aj súčasný prezident Andrej Kiska.

Po odstúpení kandidáta Róberta Mistríka v jej prospech posledné zverejnené prieskumy ukazujú, že má najväčšiu šancu vyhrať prezidentské voľby.

V roku 2016 bola ako advokátka občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta ocenená Goldmanovou environmentálnou cenou. Tá je prirovnávaná k Nobelovej cene za environmentalistiku. Išlo snahu uzavrieť skládku odpadov v Pezinku. Tejto problematike sa venovala štrnásť rokov. Čaputová má svoju advokátsku kanceláriu. Je tiež autorkou a spoluautorkou viacerých publikácií.

Už počas štúdia a aj po jeho skončení pracovala v miestnej samospráve v Pezinku. Najskôr ako asistentka na právnom oddelení, potom ako zástupkyňa prednostu mestského úradu. Neskôr pôsobila v neziskovom sektore. Tam sa venovala verejnej správe, či problematike zneužívaných a týraných detí.

Čaputová vo svojich vyjadreniach opakovane tvrdí, že „spravodlivosť na Slovensku neplatí vždy pre všetkých rovnako“. Preto ako prezidentka chce vyvíjať tlak na okamžité a systémové zmeny v polícii, prokuratúre aj súdnictve. Rovnako by si priala, aby policajný zbor fungoval ako nezávislá inštitúcia na čele s profesionálom. Potrebné je podľa nej aj pretvoriť prokuratúru na inštitúciu pod verejnou kontrolou.

Čaputová sa už od začiatku netají tým, že nie je proti registrovaným partnerstvám. Podľa svojich slov by tiež chcela znížiť strach obyvateľov z inakosti, ktorý pri tejto téme existuje.

V otázke práva na interrupciu je za zachovanie existujúceho status quo. „Ak tu je krajná situácia a dilema je medzi tým, či má rozhodnúť právna norma, ktorá nikdy nepostihne všetky životné situácie, alebo či to prenecháme na zodpovednosť ženy, tak volím zodpovednosť ženy,“ prezradila.

Podľa vyjadrení chce Zuzana Čaputová popracovať na tom, aby čoraz menej klientov trávilo čas v ústavnej starostlivosti a aby boli viac v domácej opatere či v menších zariadeniach. Chce tiež vyvíjať tlak na vládu a kraje, aby navyšovali rozpočet na verejné opatrovateľské služby a platy.

Jej doménou je hlavne životné prostredie. Trvá na tom, že ochrana životného prostredia nemôže zostávať v politike len okrajovou témou. Ako prezidentka chce presadzovať, aby minimálne päť percent ekologicky najvzácnejšieho územia zostalo ako bezzásahová zóna.

- zb -