Poď sa hrať je projekt chalanov z Martina, ktorí chcú spríjemniť voľný čas rómskym deťom z ulice Bambusky a na chvíľu ich vytiahnuť z ich nevšedného prostredia. Jedná sa totiž o okrajovú štvrť mesta, lokalizovanú blízko skládky odpadu.

 
" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Deti z Bambusiek si užili pekný deň. O čom je projekt Poď sa hrať?

Poď sa hrať je projekt chalanov z Martina, ktorí chcú spríjemniť voľný čas rómskym deťom z ulice Bambusky a na chvíľu ich vytiahnuť z ich nevšedného prostredia. Jedná sa totiž o okrajovú štvrť mesta, lokalizovanú blízko skládky odpadu.

Absencia hier, športu a iných aktivít vhodných pre deti je realitou mnohých sociálne znevýhodnených komunít. Výnimkou nieje ani lokalita Bambusky v Martine. Aj napriek tomu, že sa priamo na Bambuskách nachádza komunitné centrum v ktorom sa deťom venujú komunitní pracovníci, učitelia ale aj žiaci z Evanjelickej školy v Martine, pre taký počet detí je to stále málo. A tak sa rozhodli Michal, Ľubo a Janči vytvoriť projekt Poď sa hrať, ktorý deťom na ulici Bambusky prispeje k ich voľnočasovým aktivitám aspoň dva krát do mesiaca a vytrhnú ich na čerstvý vzduch, do prírody a na podujatia, ktoré organizuje samospráva alebo iné občianske združenia. 

Organizátori sú z rôznych neziskových združení, ktoré sa terénnej práci dlhodobo venujú. Budúcnosť projektu nám priblížil jeden z koordinátorov, Michal: "Našou ideou je, aby sa v budúcnosti do týchto aktivít zapájali aj rodičia. Nie je dobré deti držať len medzi štyrmi stenami, vonku by mali všetci spolu tráviť viac času".

Ako prebiehal deň plný zábavy?

Pilotnú akciu odštartovali 31. decembra 2018, a zúčastnilo sa jej 17 detí vo veku 6 -13 rokov. Stretnutie bolo pred komunitným centrom Bambusky, odtiaľ sa vydali smerom na tankodrom, ktorý je blízko lokality. Na spestrenie cesty si deti spievali pesničku, pri ktorej veselo skákali, a tak sa v chladnom decembrovom dni aj zohriali. Po pár minutách našli vhodné prostredie na hry.

Deti boli disciplinované a pozorne počúvali chalanov, ktorí im vysvetlovali pravidlá hier. Zahrali si ich viacero /hutututu, hip hap hop, šatky, futbal/, pričom za každú dostali ústrižok s časťou kľúča, ktorý pasoval do pokladnice plnej dobrôt. Takto boli deti viac motivované aktívne sa zapájať do programu, ktorí chalani vymysleli. Po okolí bolo počuť plno radostného detského smiechu. Počas dvojhodinového výletu nikomu neprekážali ani dva stupne pod nulou, pretože všetci sa naplno venovali spoločným aktivitám. Návrat detí do komunity si opäť spríjemníli spevom. Chalani aj deti zhodnotili celú akciu ako úspešnú, a už teraz sa tešia na ďalší spoločný deň plný hier a zábavy, ktorý sa uskutoční v januári.

 

Zdroj: rádio ROMA