Celý rok sa tešíte na vytúženú dovolenku, a hneď v prvý deň vás okradnú o peňaženku spolu s dokladmi len krátko po príchode do letoviska.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Pozor na dovolenkových vreckových zlodejov!

Celý rok sa tešíte na vytúženú dovolenku, a hneď v prvý deň vás okradnú o peňaženku spolu s dokladmi len krátko po príchode do letoviska. Aby ste takejto nepríjemnosti predišli, máme pár tipov ako vašu finančnú hotovosť uchovať v bezpečí.

Nesústreďujte peniaze na jednom mieste

- Uistite sa, že máte hotovosť a karty rozdelené na menšie čiastky naprieč rôznymi úložnými priestormi. Budete mať záruku záložnej hotovosti aj v prípade, že padnete za obeť zlodejovi.

- Bankovky s nižšou nominálnou hodnotou ponechajte v peňaženke, ktorú budete používaj najčastejšie, nakoľko bude najviac viditeľná.

- Bankovky s vyššou hodnotou uložte na dobre chránene miesto, napr. do skrytého vnútorného vrecka nohavíc. Ak váš hotel ponúka trezor v ktorom sa dajú uchovať cenné veci, neváhajte, a túto možnosť využite.

- Ako úkryt vyššej čiastky peňazí poslúži aj nezvyčajný úložný priestor, napr. kniha, krabička na ženské hygienické potreby, či klbko ponožiek.

Majte pri sebe len takú sumu peňazí, akú potrebujete

-Naplánujte si svoj dovolenkový deň vopred, a prispôsobte tomu hotovosť, ktorú si so sebou vezmete. Či už vyberáte peniaze z bankomatu, alebo nosíte hotovosť so sebou, držte pri sebe čo najnižšiu sumu peňazí.

Napr. ak viete, že budete ráno cestovať hromadnou dopravou, neskôr budete nakupovať na trhoch, ktoré budú pravdepodobne zaplavené množstvom ľudí, zatiaľ, čo večer máte v pláne navštíviť drahú reštauráciu, pokúste sa uviesť do praxe aj rady z bodu číslo jedna. Drobné na hromadnú dopravu si uložte do peňaženky, peniaze na menšie nákupy do ľadvinky a peniaze na luxusnú večeru si uložte napr. do skrytého vnútorného vrecka.

Peniaze nepatria na miesta, na ktoré nemáte viditeľný dosah

Zadné vrecka sú veľkým NIE. Ideálne je využiť vnútorné vrecká kabátu, bundy, alebo rôzne „SMART“ vrecká, ktoré sú dizajnované pre cestovateľov. V takomto prípade sú úložne priestory skryté na vašom oblečení na miestach kde by ste za normálnych okolností nehľadali. Používajte zipsy, remienky, uzly, zámky, atď., prípadne rôzne kombinácie zabezpečenia pred krádežou.

Pozor na veľké davy ľudí

Vreckári sa vás budú snažiť kradnúť takým spôsobom, aby ste si to nevšimli. Ak je ulica prázdna, takáto ,,prácička" je výrazne sťažená, preto očakávajte väčšiu koncentráciu vreckárov na miestach kde prechádza väčšie množstvo ľudí.

Práve na frekventovaných miestach je vysoká pravdepodobnosť, že do vás niekto "narazí", alebo sa obtrie bez toho, aby ste sa nad tým pozastavili. Takéto miesta môžu byť turistické atrakcie, verejné udalosti, námestia, trhy, tranzitné miesta, autobusové a vlakové stanice.

Organizované skupiny vreckových zlodejov

V letoviskách a obľúbených dovolenkových destináciach často pôsobia organizované skupiny, ktoré sa zameriavajú na rôzne druhy trestnej činnosti. Vreckové okrádanie turistov páchajú nielen dospelí, ale aj deti. Preto treba byť obozretný v každej situácií.

- ak vás na ulici oslovia neznámi ľudia, automaticky počítajte s tým, že sa môže jednať len o odvrátenie pozornosti. Monitorujte to čo sa okolo vás deje a hlavne to, čo sa deje za vašim chrbtom.

- ak máte na chrbte batoh, okamžite si ho presuňte dopredu, aby ste ho mali na očiach

- nestojte dlho na jednom mieste, aby váš chrbát nebol dlhodobo vystavený jedným smerom - využite dostupné reflektívne povrchy na monitorovanie situácie za vašim chrbtom (zrkadlá, výklady, atď.)

 

Zdroj: rádio ROMA