Dvoch mužov v Českej republike obžalovali za poškodenie pamätníka v Letech pri Písku.
Písek – Štátny zástupca Zbyněk Polívka podal obžalobu v súvislosti so skutkom ešte z minulého roka. Vtedy internetový portál Romea.cz upozornil, že na mieste pamätníka v rómskom koncentračnom tábore v Letech pri Písku sú hanlivé tabule.
Polícia vypátrala, že tabule s urážlivými nápismi umiestnili dvaja 22 a 35 roční muži. Za popieranie a schvaľovanie genocídy im obom hrozí až trojročné väzenie. Podľa serveru Romea.cz ide o členov nacionalistického spolku My proti všem.
Pracovným a neskôr aj koncentračným táborom v Letech prešlo podľa historikov od augusta 1942 do mája 1943 1308 rómskych mužov, žien a detí. Z nich 327 zomrelo priamo v tábore a viac než 500 skončilo v koncentračnom tábore Osvienčim. Z koncentračných táborov sa po II. Svetovej vojne vrátilo ani nie 600 rómskych väzňov. Podľa odhadov odborníkov nacisti vyvraždili 90 percent českých a moravských Rómov.
Zdroj: ČTK, Romea.cz