Smrť známej rómskej umelkyne zasiahla nielen priaznivcov jej hudby a vystúpení, ale aj ľudí, ktorí ju osobne poznali a spolu s ňou i spolupracovali.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Reakcie osobností na odchod Věry Bílej

Smrť známej rómskej umelkyne zasiahla nielen priaznivcov jej hudby a vystúpení, ale aj ľudí, ktorí ju oosbne poznali a spolu s ňou i spolupracovali.

Odchod legendárnej Věry Bílej zarmútil aj osobnosti rómskeho spoločenského života. Tu sú ich vyjadrenia.

Jan Bendíg vyjadril svoj smútok textom na sociálnej sieti: „Moje srdce plače a nenachádzam správné slová. Zomrela vždy úžasná Věra Bílá. Legenda, ktorú som odmalička obdivoval a miloval, s ktorou som v posledných dňoch mal šťastie spolupracovať a poznať ju bližšie. Ukázala mi, že aj cez svoje trápenia má veľké srdce, zmysel pre humor a stále plno elánu. Nemôžem tomu stále uveriť. Odišla veľká osobnosť s ešte väčším srdcom a nezabudnuteľným hlasom. Pre rómsku hudbu a nás Rómov urobila veľa. Prosím, venujte jej tichú spomienku. Bude mi veľmi chýbať...“

 

Vyjadril sa aj manažér Jana Bendíka, Lukáš Rejmon: "Ja som z toho v šoku, pretože ešte minulý týždeň sme boli s Vierou na skúške a bola úplne natešená, tešila sa, bola radostná a tancovala skúške. Radovala sa z návratu. Mala veľmi dobrú náladu z toho, že sa jej posledná pesnička "Mek som adaj" vydarila a ľudia sa na ňu tešili. Teraz v piatok a sobotu 15.-16.3.2019 sa malo začať spoločné turné s Jankom Bendigom a Milanom Krokom a žila pre to a zrazu sa stane to, čo nikto nečakal. My na ňu spomíname, v tie posledné dni, kedy chcela znova ukázať ľuďom, že je späť. Sme z toho, čo sa stalo úplne hotoví, nemôžeme to vôbec stráviť."

Speváčka Eva Paradi: "Veľmi sa ma dotkla smrť Viery Bílej. Veľmi ľutujem, že som sa s ňou nikdy osobne nestretla. Vždy som túto speváčku obdivovala a bola som rada, že ju máme, že máme takúto osobnosť, ktorá nás reprezentovala aj vo svete. Bola som veľmi rada, keď som sa dozvedela, že s Jankom Bendíkom nahrala pesničku a že vôbec niekto jej dal ďalšiu šancu. Očakávala som, že pôjdem na koncert, podám jej ruku a poďakujem jej za všetko čo urobila pre náš národ. Je mi ľúto, že o ňu dlho nikto zo známejších osobností nemal záujem. Žila na ubytovni, bola takmer zabudnutá a pritom toho pre náš rómsky národ tak veľa urobila." 

Skladateľ, spevák, cimbalista a gitarista Marco Pillo: "Priznám sa, že som ju dlhšie nevidel ani nesledoval do chvíle kedy začala spolupracovať s Jankom Bendíkom, ale videl som že to už nie je ona. Vo videoklipe bolo vidieť, že je to už chorá žena, unavená životom, že už to proste nie je ona. Škoda, mohla tu ešte byť s nami a zanechať nám viac toho pekného, ktoré ona dokázala dať svojím spevom. Ja hovorím, že Pán Boh si berie iba dobrých ľudí a verím, že jej dal to svetlo... Je to smutné. Ešte sa nadýchla pre mladý život pri Jankovi, myslím si že on to robil aj kvôli nej, ale osud to zariadil inak. Bez pochyby patrila k veľkým osobnostiam nášho národa a určite nám bude chýbať."

Spevák Igor Kmeťo st.: "Je to veľká strata. Bola veľká osobnosť, ktorá nás reprezentovala po celom svete, hlavne v Amerike. Je to veľká strata pre náš rómsky národ, ako aj pre kultúru ako takú. Žila skromne, jednoducho a tá moderná doba, ktorá prišla po revolúcii zvábila jednoduchých ľudí na iné veci a tým si dosť poškodila. Zomrel jej syn to ju dostalo, veľmi tým trpela, zomrel jej manžel to bolo ďalšie utrpenie, bola veľmi skúšaná životom. Ale popri tom všetkom to bola veľká umelkyňa, s veľkým srdcom, vynikajúc speváčka a hlavne povzbudzovala tých začínajúcich mladých spevákov, aby sa nevzdávali aj napriek tomu, že bola tak vážne chorá. Česť jej pamiatke."

Spevák a líder skupiny Vidiek, Ján Kuric: "Odišla najznámejšia česká neoperná speváčka, v celej histórii nikdy nebola známejšia vo svete česká speváčka, schválne opomíňam povedať rómska, alebo cigánska lebo ja nemám rád, keď sa takto rozdeľujú ľudia. Bola to fakt najznámejšia, pre mňa najlepšia, aj ako človek, aj ako speváčka. Takže česť jej pamiatke a myslím, že dnes ráno, alebo dnes doobeda sa dnes zvítali so svojím otcom, manželom, aj synom v nebi."

Na otázku ako sa pozerá na to, že žila v poslednej dobe v takej biede a vlastne v ústraní, uviedol: "Žila s tým, že jej zomrel otec, ktorého som poznal, zomrel jej manžel Ferko, ktorého som poznal, zomrel jej syn, ktorého som poznal a zrazu ostala sama a nejak psychicky to asi nevedela zvládnuť, takže nekoncertovala, opustila sa. Aj by chcela, aj nevládala. Ťažko hodnotiť, ale každí sme si svojho života pánom, ale ktorý človek by to zvládol...?"

Iveta Kmeťová