• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Profil Věry Bílej - Odišla legenda rómskej hudby

Mala šancu stať sa najslávnejšou speváčkou v Českej republike. Nazývali ju kráľovnou rómskej hudby. Bola umelkyňou a dušou rómskej kultúry po celom svete. Věra Bílá.

Věra Bílá sa narodila 22. mája 1954 v meste Rokycany, v hudobnej rómskej rodine Giňov. Jej otec Karol Giňa viedol cimbalovú hudbu. Verejne ako speváčka vystupovala od detstva. Pred prvým publikom začala spievať už v ôsmich rokoch. V pätnástich začala žiť s Františkom, za ktorého sa neskôr vydala. Keďže spoločne nikdy deti nemali, rozhodli sa adoptovať si malého chlapca menom František. Až približne posledných pätnásť rokov ju verejnosť začala vnímať nielen ako výbornú speváčku rómskych piesní, ale aj tých českých alebo slovenských. Stala sa akousi nekorunovanou kráľovnou rómskej hudby. Známe sú jej skladby Pas o panori, Ma dža ňikhaj, Duj, duj či Amen.

Hudbou a prejavom zaujala aj vo svete

Věra Bílá sa s rómskou hudbou a spevom ukázala v 90. rokoch aj vo svete. Objavila ju speváčka Zuzana Navarová. Vypredávala koncertné sály a britské denníky o nej písali ako o rómskej kráľovnej. Pripodobňovali ju k Elle Fitzgeraldovej rómskej hudby. Jej rodina pochádzala zo Slovenska, kde bola známa aj spoluprácou so skupinou Vidiek, s ktorou naspievala skladbu Ó, maňo. Jej prvý album vyšiel v roku 1996 pod názvom Rom Pop. Počas svojej najväčšej slávy zaspievala na súkromnom koncerte aj Billovi Clintonovi, kam ju posunula až platňa Kale Kaloré (1998). Patrili jej však aj veľké koncertné sály, ako napríklad Kráľovská opera v Madride alebo newyorská Cernegie Hall. Spievala tiež v parížskej Olympii.

 

 

Bíla dlhé roky vystupovala s rómskou skupinou Kale, s ktorou precestovala niekoľko krajín. Na svojich zahraničných vystúpeniach žala mnoho úspechov a vydávala aj platne. Zriedka spolupracovala aj so známou rómskou speváčkou a hudobníčkou Idou Kelarovou. Skupinu Kale Bílá pred niekoľkými rokmi opustila. "V zlom som sa s Kale nerozišla, ani som sa s nimi však nerozlúčila. Ohovárali ma, že som umrela, nežijem, nepracujem a som zlá. Nič na tom však nie je pravda. Naozaj nie,“ uviedla podľa českého portálu iDnes.cz Bílá.

V roku 2005, keď im manažér Jiří Smetana zabezpečil sériu koncertov v zahraničí, speváčka náhle zamierila do Prešova, kde má korene jej rodina, a začala vystupovať na vlastnú päsť. Objavila sa aj vo filmoch Dušana Hanáka – Růžové sny a Ja milujem, ty miluješ. Osud jej však uštedril aj mnoho komplikovaných životných situácií. V roku 2013 ju zasiahla smrť 33-ročného syna a o pol roka na to aj 59-ročného manžela. Kedysi žiadaná speváčka sa tak utiahla na niekoľko rokov zo sveta. Na dno ju neskôr stiahla hráčska mánia a závislosť na výherných automatoch, kde prehrala väčšinu svojich získaných peňazí. Preto sa zadlžila a skončila v ubytovni. V poslednom období, kedy sa často hovorí o rasizme, vždy odpovedala rovnako, že v Česku sa nikdy s rasizmom nestretla. Hoci v časoch najväčšej slávy vraj mala ponuky zo zahraničia, aby opustila Česko, odmietala to. „Nikdy by som nikam neodišla. Všade sa musí pracovať. Väčšina z tých, čo odcestovali, sa nakoniec vrátila späť. Keby sa tam mali dobre, nikdy by to neurobili,“ povedala koncom 90. rokov Zemským novinám.

Návrat pred divákov sa neuskutočnil

Pred smrťou bola na tom finančne veľmi zle, neplatila exekúcie a hrozilo jej vysťahovanie z bytu. Jej hudobný comeback z roku 2018 a plán na európske turné s kapelou Dušana Čonky nevyšiel. Práve počas tohto týždňa sa mala vrátiť na pódiá a znovu spievať. Podľa českých médií, začať sa plánovalo už v piatok koncertom v Sokolove. Sprevádzať ju mal rovnako rómsky spevák a niekdajší účastník SuperStar, Jan Bendig. Spoločne natočili aj videoklip. Podľa slov Bendiga nová skladba aj videoklip sú o tom, že Věra prežila dobré aj zlé momenty vo svojom živote a touto piesňou ďakuje ľuďom. Song pre ňu zložil jej spolupracovník Milan Kroka zo skupiny Kale. Podľa českého periodika Blesk, Bílá sama videoklipov urobila mnoho. V lete aj v zime. V Paríži či Amerike, Holandsku, Nemecku aj Dánsku.

 

 

Jej život zdokumentoval známy novinár David Vondráček, ktorý jej úspechy aj pády sledoval pätnásť rokov. V takmer hodinovom dokumente Posledná nádej Věry Bílé zobrazil nielen jej pracovný život, ale pozrel sa aj na problémy, s ktorými sa počas života musela popasovať. Aj keď Věra Bílá trpela silnou cukrovkou, problémami s dýchaním a skoro nevstávala z invalidného vozíka, jej veľkým snom bolo znova spievať pre tisíce ľudí, ktorí jej hudbu milovali. Sen už však zostal navždy len v jej myšlienkach.

-rom-

Foto: profimedia.cz