V Bratislave pred Starou Tržnicou predstavujú príbehy šiestich žien, ktoré spoločensky trpia lebo sú ženy. Je medzi nimi aj Diana zo Slovenska, ktorá prišla o strechu bývanie.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Ženy bojujúce o slušné bývanie majú výstavu

V Bratislave pred Starou Tržnicou predstavujú príbehy šiestich žien, ktoré spoločensky trpia lebo sú ženy. Je medzi nimi aj Diana zo Slovenska, ktorá prišla o strechu bývanie.

Bratislava – Medzinárodný deň žien symbolicky odštartoval výstavu s názvom Všetko sa začína doma. Expozícia upozorňuje na porušovanie práv žien po celom svete, ktoré bojujú o svoj domov a vlastné bývanie nie je pre nich samozrejmosťou.

„Dostupnosť slušného bývania pre ženy je problém vo viacerých krajinách," hovorí Katerina Bezgachina, riaditeľka humanitárnej organizácie Habitat for Humanity, ktorá výstavu organizuje a pomáha ženám po celom svete najmä mikropôžičkami. „V niektorých krajinách ženy nemajú právo dediť dom alebo pozemok. Prípadne je to len formálne, ale nefunguje to," uviedla niektoré z dôvodov.

Príkladom je Jane z Kene, ktorá nemohla zdediť pozemok po rodičoch, pretože je žena. „Vďaka ušetreným peniazom a pôžičke postavila dom pre seba a svoje deti a dnes ho má najkrajší v celej obci," rozpráva Bezgachina.

Výstava mapuje príbehy odvážnych žien z rôznych krajín, ktoré pre seba vybojovali bývanie. Organizácia pomáha vo viac ako 70 krajinách stavať domy, zlepšovať bývanie v slumoch a zasahuje pri katastrofách, pre ktoré niekedy ľudia prichádzajú o strechu nad hlavou.

Ľahké to nemajú ani ženy na Slovensku. Súčasťou výstavy je totiž aj Slovenka Diana, ktorú prenajímateľ vyhodil z bytu, strávila tri dni na ulici a rok a pol v nocľahárni, kým sa jej podarilo našetriť na vlastný prenájom. Ďalej výstava mapuje Estellu z Hondurasu, ktorá o dom prišla v dôsledku klimatických zmien, Nour zo Sýrie, ktorej ho zničilo bombardovanie v Aleppe a Regna z Indie, ktorá s manželom žije v zlých podmienkach preľudneného slumu Bawana.

Výstava je pred bratislavskou Starou tržnicou na námestí SNP a pre tých, čo nemajú cestu do Bratislavy je prístupná aj online na adrese https://www.vsetkosazacinadoma.sk

Výstavu podporujú známe Slovenky

Okrem hlavnej ambasádorky, speváčky Celeste Buckingham, sa k výstave prihlásili a podporujú ju aj ďalšie známe osobnosti: novinárky Zuzana Kovačič Hanzelová a Veronika Cifrová Ostrihoňová, herečka Kristína Tormová, komička Lujza Garajová Schrameková a maliarka Dominika Žáková.

Odborníci varujú pred kolapsom

Očakáva sa, že do roku 2050 sa zdvojnásobí počet ľudí, ktorí žijú v mestách. Pribudnú v nich milióny ľudí hľadajúcich prácu, utekajúcich pred vojnami alebo klimatickými zmenami. Problém s (ne)dostupnosťou bývania pre ženy preto bude ešte akútnejší. „Stáva sa z toho doslova boj o prežitie,” hovorí Katerina Bezgachina, komunikačná riaditeľka organizácie Habitat for Humanity, a vysvetľuje, že v niektorých krajinách nemajú ženy právo vlastniť alebo dediť nehnuteľnosť alebo ak to právo majú, tak v praxi nefunguje.

Ženy obmedzujú zvyky, tradície a stáročia patriarchátu. Je to problém najmä v Afrike, Latinskej Amerike a Ázii, ale do istej miery sú ohrozené aj ženy v Európe. „Roky práce našej organizácie mi však ukázali dve dôležité veci - poprvé, v globalizovanom svete sa nás týkajú aj zdanlivo vzdialené problémy. Mali by sme ich pochopiť a pomáhať riešiť,” vysvetľuje K. Bezgachina. “A podruhé - aj z tých najhorších problémov existuje východisko. Ženy v našej výstave sa rozhodli bojovať o svoju strechu nad hlavou a nakoniec uspeli.”

-rom-
Foto: vsetkosazacinadoma.sk