• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Vo Vysokých Tatrách plánujú zakázať psov

Iniciatíva Zvierací ombudsman je proti a pripravuje hromadnú pripomienku. Radšej
odporúčajú sprísniť pokuty pre nezodpovedných psíčkarov.

BRATISLAVA - Iniciatíva Zvierací ombudsman považuje navrhovaný zákaz pohybu psov v Tatranskom národnom parku (TANAP) za neprimerane reštriktívny krok. Namiesto zákazu odporúča zvýšiť pokuty za pohyb so zvieraťom, ktoré nie je uviazané na vôdzke. Iniciatíva plánuje k návrhu nového návštevného poriadku podať hromadnú pripomienku. Doteraz mali psy do národného parku možný prístup pod podmienkou, že budú na vôdzke. „Chápeme, že nedodržiavanie tohto opatrenia zo strany majiteľov zvierat si vyžaduje tvrdšie postupy v záujme ochrany jedinečnej tatranskej prírody, avšak celoplošný zákaz pohybu psov v TANAP-e postihne všetkých majiteľov bez rozdielu - aj disciplinovaných návštevníkov. Domnievame sa, že naše prírodné bohatstvo by nemalo byť psičkárom upierané iba preto, lebo časť návštevníkov nerešpektuje platné pravidlá,” uviedla zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová.

Iniciatíva chce namiesto celoplošného zákazu navýšiť pokuty za pohyb v TANAP-e so zvieraťom, ktoré nie je uviazané na vôdzke, na 2000 eur. „Len takéto opatrenie nebude zbytočne a vopred trestať poctivých majiteľov psov. Takto vysoko určená sankcia zároveň zodpovedá aj spoločenskej nebezpečnosti a závažnosti priestupku a je primeraná chránenému záujmu, ktorým je v tomto prípade ochrana tatranskej prírody,” dodala Stanová.

Iniciatíva sa tak pridala k niekoľkým kritikom navrhovaného návštevného poriadku. Nepozdáva sa ani Slovenskému horolezeckému spolku JAMES, vodákom či skialpinistom. Správa národného parku navrhla sprísnenie, keďže mnohí turisti nerešpektovali súčasné pravidlá a voľne pobehujúce psy naháňali chránené zvieratá. Podľa riaditeľa Správy TANAP-u Pavla Majka si tento navrhovaný zákaz pohybu psov čiastočne zapríčinili obyvatelia aj sami. „Vyhodnocujeme to ako zásadný a negatívny vplyv v alpínskom stupni. Psy, ktoré ľudia púšťajú voľne, prenasledujú divú zver, chránené živočíchy a často sa ich boja aj ľudia. Žiadame preto, aby sa psy v národnom parku nevyskytovali,” uviedol pred časom pre médiá Majko.

Zdroj: TASR