Opozícia podala podnet na Ústavný súd pre nemožnosť voliť zo zahraničia pri prezidentských voľbách, keďže v parlamentných to možné je.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Saková: Hlasovať zo zahraničia je príliš komplikované

Opozícia podala podnet na Ústavný súd pre nemožnosť voliť zo zahraničia pri prezidentských voľbách, keďže v parlamentných to možné je.

Bratislava – Vláda v stredu rokovala zákona, ktorý by umožnil občanom Slovenska  voliť v cudzine v iných ako parlamentných voľbách. Ministerstvo vnútra SR sa rozšíreniu možnosti voliť zo zahraničia nebráni, ale upozorňuje na množstvo procesných prekážok, ktoré sú s touto agendou spojené. V parlamentných voľbách je pritom možno hlasovať poštou. Občania Českej republiky môžu napríklad hlasovať aj na konzulátoch a veľvyslanectvách.

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) uviedla, že jej rezort s tým prinicipiálne nemá problém, ale… „Kým sa nevyriešia komplikácie, ktoré spomaľujú proces spočítavania hlasov a neúmerne odďaľujú vyhlásenie výsledkov, nebudeme sa do toho púšťať."

Upozornila tiež na problémy s hlasovaním prostredníctvom pošty. „Nemôžete zaručiť, kedy to príde, kedy sa to sčíta, môže sa to oneskoriť. Ak budeme rátať s tým, že výsledky budeme mať o pol roka, tak môžeme mať aj takéto formy hlasovania. Ale nebude to jednoducho také promptné sčítavanie hlasov, ako máme v dnešnej dobe,“ uviedla Saková.

Kampaň za rozšírenie možností slovenských občanov voliť zo zahraničia spustili predstavitelia opozície zo strán SaS, OĽaNO a Sme rodina a zástupcovia iniciatívy Srdcom doma. Žiadajú preskúmať zhodu ustanovení volebného zákona s ústavou, pretože sú presvedčení o diskriminácii občanov SR skrze platného znenia, žijúcich mimo územia Slovenskej republiky.

Poukazujú pritom i na nelogickosť súčasného stavu, keď pri voľbách do NR SR možnosť voliť zo zahraničia poštou existuje, pri prezidentských voľbách či voľbách do Európskeho parlamentu (EP) však nie.

„Neumožniť voliť občanom v zahraničí je v rozpore s Ústavou SR. Pokiaľ ide o demokraciu, toto je kľúčová téma, Slovensko upiera právo občanom, ktorí žijú v zahraničí a nemôžu voliť," povedal v stredu na tlačovej besede poslanec NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) a tímlíder strany pre zahraničnú politiku a politický systém Martin Klus.

Klus uviedol, že približne 350 tisíc občanov nebude mať právo voliť. Podľa poslanca NR SR za SaS Ondreja Dostála neexistuje legitímny dôvod, prečo by nemohla byť voľba poštou umožnená aj v iných typoch volieb ako v parlamentných.

Prípadné obavy z technických problémov vyplývajúcich z voľby poštou zo zahraničia pri dvojkolovej voľbe by pomohla podľa nich efektívne odstrániť možnosť voliť na zastupiteľských orgánoch SR, tak ako môžu na svojich ambasádach a konzulátoch v zahraničí voliť napríklad občania Českej republiky.


 

Zdroj: TASR

Foto: aktuality.sk