Rodičia nezaočkovaných detí by ich mali čím skôr zaočkovať. Osýpky vedia byť smrteľné.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Osýpky sú opäť na vzostupe!

Rodičia nezaočkovaných detí by ich mali čím skôr zaočkovať. Osýpky vedia byť smrteľné.

BRATISLAVA – Osýpky patria k najnákazlivejším prenosným ochoreniam, ktoré sa rýchlo šíria vzduchom najmä medzi nezaočkovanými ľuďmi. Od začiatku roka zaznamenali na Slovensku 80 prípadov osýpok. Najviac (53) sa ich vyskytlo v okrese Trebišov. Košické okresy nahlásili spolu 21 prípadov, ďalšie štyri sa vyskytli v okrese Michalovce a dva v Bratislave IV. Ohrozené sú najmä deti do 15. mesiaca, ktoré ešte neboli očkované.

Hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Dáša Račková uviedla, že spolu s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva monitorujú epidemiologickú situáciu vo výskyte osýpok na Slovensku. "V prípade zmeny bezodkladne prijímame všetky potrebné protiepidemické opatrenia na zabránenie šírenia tohto infekčného ochorenia," dodala.

Vstupnou bránou pre osýpky sú spojivky a sliznice dýchacích ciest. Prvé štádium ochorenia sa prejavuje vyššou teplotou, nádchou, kašľom a zápalom očných spojiviek. Trvá tak tri až štyri dni. Druhé štádium spôsobuje ešte vyššiu teplotu a vyrážky za ušami a na zátylku. Tie sa šíria na tvár, trup a končatiny.

Pravidelné povinné očkovanie detí sa vykonáva podľa aktuálneho očkovacieho kalendára. V súčasnosti sa na Slovensku používa trivalentná očkovacia látka proti osýpkam, rubeole a mumpsu. Prvá dávka očkovacej látky sa podáva v 15. až 18. mesiaci veku dieťaťa, druhá dávka v 11. roku života. Ak rodič odmietne dať dieťa zaočkovať, nevystavuje riziku ochorenia len vlastné dieťa, ale aj ďalšie deti vnímavé voči infekcii, neočkované z dôvodu kontraindikácie alebo ak nedosiahli ešte určený vek očkovania.

„Posledná kontrola zaočkovanosti detskej populácie bola na Slovensku vykonaná k 31. 8. 2017. Celoslovenské výsledky zaočkovanosti v rámci pravidelného povinného očkovania detí prekročili hranicu 95 % s výnimkou základného očkovania proti osýpkam, ružienke a mumpsu (MMR) – ročník narodenia 2015, kde celoslovenská zaočkovanosť dosiahla 94,8 %,“ konštatuje hlavný hygienik SR Ján Mitas.  

Na úrovni krajov sa nižšia ako 95 % zaočkovanosť zistila v rámci základného očkovania proti MMR v 15. – 18. mesiaci života:

-         v ročníku narodenia 2015 v štyroch krajoch

Bratislavský -  92,7 %, Trenčiansky - 92,7 %, Banskobystrický - 94,9 %, Žilinský - 94,9 %

-          v ročníku narodenia 2014 v dvoch krajoch

Bratislavský - 93,0 %, Trenčiansky - 94,2 %

-          v ročníku narodenia 2013 v dvoch krajoch

Bratislavský -  92,3 %, Trenčiansky - 94,0 %

-          v ročníku narodenia 2012 v dvoch krajoch

Bratislavský -  92,2 %, Trenčiansky - 94,6 %

-          v ročníku narodenia 2011 v Bratislavskom kraji - 94,3 %.

 

- rom -