Zneužívanie a pedofília. Téma, o ktorej sa ťažko rozpráva, no v životoch niektorých detí nieje ojedinelá. Ako zneužívanie u detí odhaliť, a ako mu predísť? 

 
" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Psychiatrička Garajová: rodič musí vždy vedieť, kde a s kým jeho dieťa trávi čas!

Zneužívanie a pedofília. Téma, o ktorej sa ťažko rozpráva, no v životoch niektorých detí nieje ojedinelá. Ako zneužívanie u detí odhaliť, a ako mu predísť? 

Podľa psychiatričky Evy Garajovej je základom prevencie pred sexuálnym zneužitím fakt, že rodič vie, kde sa jeho dieťa nachádza: " Rodič má poznať priateľov a ľudí s ktorými sa dieťa stretáva. Treba mu vysvetliť že nemá zbytočne nadväzovať kontakt s cudzími ľuďmi, nemá si od nich nič brať, a za žiadnych okolností nemá navštevovať byty alebo domy neznámych osôb".

Čo sa týka zneužívania cez internet, tam už je odhalenie ťažšie: "Rodič často nemá kontrolu nad tým, čo ich dieťa na sociálnych sieťach robí, a s kým komunikuje. Internet je najťažšia odhaliteľná forma zneužívania, a často sú rodičia veľmi prekvapení s kým ich dieťa komunikuje."

K zneužitiu, bohužiaľ, neprichádza len v cudzom prostredí, ale aj doma: " V ojedinelých prípadoch sa vyskytuje zneužívania aj doma, vlastným rodičom. Častejšie sa však vyskytuje zneužívanie nevlastným rodičom. Deti o tom často nehovoria buď z dôvodu strachu, alebo odmeny ktorá mu je pravidelne ponúkaná. Práve odmena je pre dieťa zvyk a potreba ochrany blízkeho človeka, ktorý ho zneužíva." 

Viac sa dozviete v rozhovore redaktorky Michaely so psychiatričkou Garajovou TU.