Občianske združenie chce presadiť výstavbu novej nemocnice. Oprava socialistického megakomplexu s azbestom sa im zdá neefektívne.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Obnovenie nemocnice v Banskej Bystrici bude stáť 100 miliónov eur

Občianske združenie chce presadiť výstavbu novej nemocnice. Oprava socialistického megakomplexu s azbestom sa im zdá neefektívne.

BANSKÁ BYSTRICA  – Vláda v závere januára schválila rekonštrukciu Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta (FNsP) v Banskej Bystrici v hodnote 100 miliónov eur. Občianske združenie Nová nemocnica s touto rekonštrukciou nesúhlasí, a tak napísalo otvorený list Ministerstvu financií SR a Útvaru hodnoty za peniaze (UHP).

V otvorenom liste upozorňujú, že v analýze spravili chyby. „Analýza obsahuje viacero závažných pochybení, dôsledkom ktorých ste vyhodnotili rekonštrukciu existujúcej nemocnice ako najvýhodnejšiu alternatívu. Upozorňujeme na pochybenia, ktoré ste v analýze vedome či nevedome na základe nesprávnych jednostranných informácií urobili, čím ste zvýhodnili alternatívu rekonštrukcie pred vybudovaním novej nemocnice." 

Ďalej občianske združenie zdôraznilo, že analýza neberie do úvahy 14-hektárový pozemok v Sielnici, na ktorom sa mala stavať nová nemocnica, ktorá by nahradila detskú nemocnicu a riešila by aj infekčný pavilón.

UHP reagoval na otvorený list s tým, že vychádzal z údajov a podkladov pripravených nemocnicou a ministerstvom zdravotníctva. Našou úlohou je poukázať na všetky faktory a riziká, ktoré v hodnotení zohľadňujeme, nielen vybrať tie, ktoré zvýhodňujú jednu alternatívu. Variant novej nemocnice je v nižšom štádiu pripravenosti a existuje tak väčšie riziko predraženia alebo oneskorenia,“ uviedol útvar.

 

Zdroj: TASR

Foto: detskanemocnica.sk