Jourová podobne ako prezident vidí rezervy v nasadení vlády pri riešení rómskej problematiky.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Eurokomisárka považuje škôlky za nádej pre Rómov na Slovensku

Jourová podobne ako prezident vidí rezervy v nasadení vlády pri riešení rómskej problematiky.

 

KOŠICE - Na Slovensko pricestovala eurokomisárka pre spravodlivosť Věra Jourová. Oficiálne ju na návšteve prijal iba prezident Andrej Kiska a spoločne absolvovali pracovnú cestu po východnom Slovensku, kde navštívili rómske komunity.

 

Prezident Kiska kritizoval vládu za nedostatočné čerpania eurofondov na riešenie rómskej problematiky, ktoré činí iba 8,3 percenta z vyčlenených peňazí z Bruselu. Ako uviedol, tak by sa dali využiť na rýchlejšie budovanie materských škôl, ktoré sa ukazujú ako kľúčové pre ďalší vývoj detí zo segregovaných rómskych komunít.

Pozitívny vplyv materských škôl vyzdvihol prezident spolu s eurokomisárkou Věrou Jourovou. Ako jeden z pozitívnych príkladov uviedol kontajnerovú materskú školu v Hrabušiciach (okr. Spišská nová ves). „Keď tam vstúpite a porozprávate sa s učiteľmi, tak vám povedia, že tie rómske deti, ktoré mali možnosť dva roky navštevovať škôlku, predstavujú priepastný rozdiel v tom, ako sa dá s týmito deťmi pracovať,” konštatoval prezident Kiska spolu s eurokomisárkou.

Práve Jourová sa venuje rómskej problematike predovšetkým z hľadiska vzdelávania, navštívila školu v Chminianskych Jakubovanoch v okrese Prešov. Podľa nej ide o pozitívny príklad, ktorý by sa dal a mal nasledovať všade inde. „Chcela som vidieť realitu, chcela som hovoriť s učiteľmi, chcela som hovoriť s deťmi. To sa mi podarilo včera. Mám celkom dobré zážitky, veľa optimizmu,” povedala.

Zároveň pripomenula, že rómska problematika je zložitý fenomén a vzdelávanie nemožno vytrhnúť z tohto kontextu, keďže súvisí s chudobou, nezamestnanosťou a s ďalšími problémami týkajúcimi sa bývania. „Súhlasím s tým, že v každej krajine, kde máme rómsku komunitu takto početnú, ako je tu na Slovensku, by sa tieto problémy mali riešiť z tej najvyššej politickej úrovne, aby to malo potrebnú politickú vôľu, aby sa tie problémy riešili nielen cez zákony, ale aj cez konkrétne akcie, cez financovanie, a tak ďalej,” uzavrela Jourová.

 

- lm -