Niektorí pacienti prídu za svojim lekárom s diagnózou a aj s liekmi, ktoré chcú predpísať. Všetko našli na internete.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Lekári majú problém s MUDr. Google

Niektorí pacienti prídu za svojim lekárom s diagnózou a aj s liekmi, ktoré chcú predpísať. Všetko našli na internete.

BRATISLAVA – Doktor Google alebo internet je pre slovenských lekárov najväčšia konkurencia. A nie vždy majú pravdu. S nepresnými medicínskymi informáciami zápasia slovenskí lekári. Hľadanie si symptómov na internete už má aj svoj medicínsky názov – kyberchondria. Podľa odborníkov mnohých pacientoch podporuje predstavu, že odísť od lekára bez receptu automaticky znamená zlú liečbu.

Podľa prezidentky Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Márie Lévyovej je internet dobrý pomocník, ale veľmi zlý lekár. „Webové stránky, ktoré dávajú akože zaručené informácie o tom, ako sa liečiť, dnes vyzerajú rovnako dôveryhodne ako oficiálne stránky štátnych inštitúcií. Mnohé z nich aj využívajú názvy evokujúce v návštevníkovi dojem oficiálnosti,“ upozorňuje Lévyová.

Asociácia preto spustila už skôr projekt Lieky s rozumom, ktorý pomáha pacientom s informáciami o liekoch a ich užívaní. Keďže si pacienti sami diagnostikujú chorobu a sami si ordinujú lieky, k projektu sa pripojila aj Slovenská lekárska spoločnosť, Slovenská komora farmaceutov a Asociácia súkromných lekárov.

Podľa prezidentky AOPP si pacienti často pýtajú antibiotiká aj na chrípku, hoci proti nej vôbec neúčinkujú. Chrípku spôsobujú vírusy a antibiotiká zaberajú iba proti baktériám. Podľa Lévyovej ľudia sa chcú vyliečiť rýchlo, hoci práve na preliečenie takýchto ochorení by stačil pokoj, čaj a vitamíny.

S vyšším vekom často prichádzajú kombinované zdravotné problémy a seniori berú viac liekov naraz. Asociácia preto odporúča, aby sa rodinní príslušníci zaujímali o tieto predpísané lieky. „Nájdite si čas, spíšte všetky ich lieky a navštívte spolu s nimi ich lekára. Alebo počas nedeľňajšej návštevy preverte ich lieky v rámci overených dostupných online aplikácií,"  dodala asociácia na ochranu práv pacienta.

 

Zdroj: TASR