Do krajskej výzvy s projektami sa bude možné prihlásiť do konca marca v prvom kole a do konca júna v druhom. Až milión ide na športoviská.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Prešovská župa plánuje rozdať na rozvoj regiónu 3,6 milióna eur

Do krajskej výzvy s projektami sa bude možné prihlásiť do konca marca v prvom kole a do konca júna v druhom. Až milión ide na športoviská.

Prešovskí krajskí poslanci schválili začiatkom februára "Výzvu pre región na rok 2019". Vyčlenili až 3,6 milióna eur na podporu infraštruktúry cestovného ruchu, obnovu kultúrnych pamiatok, či podporu výstavby športovísk v kraji.

Podľa prešovského župana Milana Majerského sa podarila prijať významná zmena v rozvoji kraja. „Výzva pre región je strategický dokument, ktorý je krytý aj konkrétnymi finančnými prostriedkami. Predpokladám, že do toho budú zainteresované projekty v jednotlivých okresoch. Má to pomôcť rozhýbať región v každej oblasti, či už je to cestovný ruch, športoviská, národné kultúrne pamiatky, pamiatky UNESCO, alebo pútnický turizmus," uviedol Majerský.

Výzva pre región je na niekoľko častí. V prvej sa môžu záujemcovia uchádzať o financie v rámci podpory cyklodopravy, obnovy kultúrnych pamiatok UNESCO a národných kultúrnych pamiatok, pútnického turizmu.  Krajská samospráva má na to pripravených 2,3 milióna eur. Až milión eur je vyčlenených na podporu výstavby a rekonštrukcie športovísk, prípadne ich modernizácia a vybavenie.

 

Podmienkou na podporenie projektu z krajských peňazí je polovičná účasť žiadateľa. Majerský pripúšťa, že minimálne 50-percentná spoluúčasť pri financovaní projektov môže byť najmä pre menšie obce náročnejšia. „Vsadili sme v tomto prípade na projekty väčšieho charakteru, ktoré možno budú spájať jednotlivé okresy, či už napríklad pri type niektorých cyklotrás. Naozaj nám ide o to, aby sme v prvom kole využili možnosti hráčov, ktorí sú pripravení," doplnil Majerský.

 

Výzva bude spustená 1. marca. Termín na predloženie žiadostí bude v prvom kole do 31. marca a v druhom kole do 30. júna tohto roka.

 

Zdroj: TASR

Foto: zilinak.sk