Najväčšie problémy v osadách robí najmä toluén. Pomôcť závislým sa dá aj poslaním emailu.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Ravász bojuje proti toluénu komiksom

Najväčšie problémy v osadách robí najmä toluén. Pomôcť závislým sa dá aj poslaním emailu.

KOŠICE – Drogy sú vážny problém, priznal v Košiciach splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz. Podľa neho mladí v rómskej komunite siahajú najčastejšie po lacnom no veľmi nebezpečnom toluéne.

„Zväčša sa týka ľudí, ktorí sú z najchudobnejších skupín obyvateľstva. Je to totiž droga, ktorá je lacná, ale na druhej strane rýchlo ničí človeka. Spôsobuje deformácie priamo v mozgu. Je to cesta, z ktorej nie je cesta späť,“ podotkol Ravasz.

Splnomocnenec upozornil na to, že hoci by predaj toluénu mal byť regulovaný, je ľahko dostupný v osadách, kde si ho kupujú konzumenti, alebo im ho predávajú miestni priekupníci, ktorí sa priživujú na ich závislosti. „Je to extrémne ťažko kontrolovateľné, pretože tí obchodníci, ktorí toto nariadenie obchádzajú, si našli cestičky, ako toluén dostať k dílerom,“ upozornil Ravasz.

Ministerstvo vnútra zriadilo aj e-mailovú adresu, na ktorej zaznamenali už niekoľko desiatok podnetov. Obyvatelia tam môžu posielať svoje tipy na predajcov tejto drogy.

Úrad splnomocnenca začal aj osvetovú kampaň. Cez komiks chcú vysvetliť aj tým najmladším, že drogy im nenávratne zničia život. „Vznikol z dotácie ministerstva zdravotníctva, na ktorej sme sa podieľali a teraz sa ju snažíme dostať do regiónov. Cieľovou skupinou sú ľudia, ktorí zvažujú použitie toluénu,“ uviedol Ravasz s tým, že komiks by sa do ohrozených lokalít mal dostať cez terénnych pracovníkov. Dostupný je nielen v slovenčine, ale aj rómčine a maďarčine.

Toluén veľmi rýchlo poškodzuje pečeň, obličky, prispieva k vzniku psychóz a vedie dokonca až k demencii, čo sú nezvratné poškodenia.

 

Zdroj: SITA

Foto: oficiálna stránka Ábela Ravasza