• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Rehoľa minoritov a UCM vydali rómsky kalendár. Je zadarmo.

Trnava/Bratislava – Rehoľa minoritov vydala kalendár na rok 2019, ktorý obsahuje fotografie študentov a pedagógov z Fakulty masmediálnej Univerzity sv. Cyrila a Metoda (UCM) v Trnave. Je venovaný Rómom a ich životným slastiam i strastiam.

Snímky vznikali v rámci tvorivej dielne Ateliéru komunikácie v médiu fotografie na FMK UCM v obciach Lomnička a Muránska Dlhá Lúka. Predstavujú semestrálne výstupy študentov z predmetu žurnalistická fotografia.

Vedúci ateliéru Jozef Sedlák uviedol, že rómsky spôsob života je zväčša nepochopený. Rómovia sú potom odsúdený bez spoznania podmienok, v ktorých žijú a tradícií, ktoré ich ovplyvňujú. „Aj oni zažívajú každodenné menšie i väčšie radosti a starosti vytvárajúce denný kolorit života. Je plný krásy, túžob, ale aj utrpenia a skrytých nádejí. Sme veľmi radi, že aj touto cestou môžeme pomôcť pochopiť ich neľahký život, ale i krásu, ktorú v sebe ukrývajú," dodal.

Fotografie inšpirovala postava blahoslaveného Zefirína Jiméneza Mallu, patróna Rómov, pochádzajúceho zo Španielska.

Záujemcovia si ho môžu bezplatne vyzdvihnúť v Reholi minoritov v Bratislave v Karlovej Vsi alebo na dekanáte Fakulty masmediálnej komunikácie UCM v Trnave, Námestie J. Herdu 2.

Zdroj: TASR

Foto: hlavnespravy.sk