Hazard s drogami je nebezpečný, a prevencia pred ich užívaním je dôležitá. Viete, aké drogy sú na Slovensku najrozšírenejšie, a ako ich rozlišujeme?

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Zoznámte sa: drogy

Hazard s drogami je nebezpečný, a prevencia pred ich užívaním je dôležitá. Viete, aké drogy sú na Slovensku najrozšírenejšie, a ako ich rozlišujeme?

Droga je akákoľvek látka vyvolávajúca v človeku závislosť, môže byť syntetického alebo prírodného pôvodu. Tieto látky ovplyvňujú psychiku, menia myslenie, pamäť a vnímanie. V počiatkoch sú pocity po požití príjemné a človek ich rád vyhľadáva. V súvislosti s opakovanou aplikáciou psychoaktívnych látok však dochádza k stavu závislosti.Najrozšírenejšie legálne a voľnopredajné drogy sú alkohol či tabakové cigarety. Nelegálne drogy sú tie, ktorých užívanie a distribúcia je trestný čin. Tam sa zaraďujú všeobecne známe, laicky nazývané “mäkké” a “tvrdé” drogy. Toto rozdelenie však mnohí odborníci považujú za diskutabilné, predovšetkým v prípade alkoholu. Ten je totiž legálna droga, no vzniká na ňom ťažká závislosť a môže mať veľmi negatívne následky na zdraví a živote konzumenta.

Medzi najrozšírenejšie “mäkké” drogy sa radí jednoznačne marihuana a hašiš. Dospelí ale aj mnohí teenageri siahajú po marihuane pretože je lacná, ľahko dostupná, a fyzická závislosť na nej je minimálna. Škodlivá je však psychická závislosť. Navodzuje príjemné a bezstarostné pocity, časom sa konzument k jej fajčeniu uchyľuje pri akomkoľvek probléme, stáva sa ľahostajným a bez ambícií. Pravidelné užívanie marihuany tiež môže na užívateľovom zdraví zanechať dlhodobé psychické následky. Je spúšťačom rôznych nervových ochorení, porúch a depresií, najviac u mladých ľudí. Mnohí ju označujú za „bránu“ k tvrdším drogám. 

Psychická a predovšetkým fyzická závislosť pri tvrdých drogách vzniká v organizme už po požití niekoľkých dávok. Tieto drogy vyvolávajú ťažkú fyzickú závislosť, a “cesta späť“ je mimoriadne náročná. Rýchle návaly šťastia sa neskôr striedajú so silnými abstinenčnými príznakmi a depresiami. Zničené zuby, vlasy, pleť a nízka váha sú vonkajšími ukazovateľmi drogovo závislých. Medzi najrozšírenejšie nelegálne tvrdé drogy na Slovensku patrí pervitín, pretože je oproti heroínu či kokaínu cenovo výrazne dostupnejší. Je tiež známy ako klubová droga, pretože zabezpečí obrovský príval energie, napríklad pri tanci. Okrem vykonávania fyzicky náročných aktívnych dokáže užívateľ dlho vydržať bez spánku, čo so sebou neskôr nesie vznik depresií, toxickú psychózu a poruchy nálad.  Kokaín sa užíva šnupaním, vďaka jeho vysokej cene je známy ako „droga bohatých“. Opojenosť a pocity šťastia sa síce dostavia rýchlo, ale rovnako rýchlo, približne po pol hodine, sa stratia. Abstinenčné príznaky prichádzajú náhle a intenzívne. Depresie a úzkostné stavy môžu trvať celé dni. Jeho užívanie tiež vedie k impotencií, hrozí aj nebezpečnestvo infarktu alebo mŕtvice, dokáže výrazne zničiť nosnú dutinu. Heroín je v súčasnosti najzávažnejšia nelegálna droga na Slovensku. Aplikuje sa prevažne injekčnou formou. Návikovosť je extrémne silná, po pravidelnom užívaní nastávajú silné abstinenčné príznaky už po 5-15 hodinách po odňatí. Silná je aj psychická závislosť, konzument si nieje schopný nájsť inú radosť zo života.  Aj mnohé roky po tom, čo sa užívateľ zbaví závislosti, je ohrozený.  Známe sú recidívy, teda opätovné „spadnutie“ do drog.

Rozšíreným fenoménom sú aj “klubové” drogy, ktoré v užívateľovi vyvolajú obrovský príval energie a dobrej nálady aj na niekoľko hodín. Radia sa medzi ne predovšektým extáza, LSD či pervitín. Ich účinky im našli miesto v baroch, kluboch a koncertoch. Užívanie takýchto drog je taktiež mimoriadnenebezpečné, pretože mládež ich často mieša s alkoholom, a nakupuje ich od neznámych predajcov počas bujarej zábavy. Ich chemické zloženie je nespoľahlivé, a po požití môže vyvolať srdcovú arytmiu, kolaps či infarkt. Pre nižšie sociálne vrstvy je v rámci drog blízke „fetovanie“, teda inhalovanie organických rozpúšťadiel. Ich nákup je síce legálny, no inhalovanie je mimoriadne nebezpečné pre zdravie.  Bezproblémová dostupnosť a nízka cena je tým hlavným faktorom širokej rozmanitosti používaných látok z kategórie riedidiel, lepidiel, čističov pre domácnosť. Hlavnou cestou aplikácie týchto drog je vdychovanie výparov najčastejšie z namočenej tkaniny, vo výnimočných prípadoch priamo z fľaše riedidla či tuby lepidla. Pocity pri prijímaní drogy sú eufória, nadnesenosť, ale aj chyby vo vnímaní reality, ilúzie. Poškodenie zdravia je závažné. Hrozí riziko náhlej smrti, zastavenie srdca, zápaly priedušiek a pľúc, toxicita obličiek, srdca aj pečene. Dlhodobé úžívanie spôsobuje narúšanie centrálneho nervového systému, poruchy pamäte a celkový rozpad osobnosti.

Aký dopad má na osobný a spoločenský život konzumenta dlhodobé užívanie drog? Aké trestné zákony sa vzťahujú na ich prechovávanie? Je ťažké zbaviť sa závislosti? Dozviete sa v nasledujúcich článkoch a rozhovoroch.

Tento článok vznikol v rámci projektu na Prevenciu kriminality pod záštitou Občianskeho združenie LAVUTA. Projekt bol finančne podporený Radou vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality.

Zdroj: Rádio Roma