Dostanú ich rodiny, ktoré sa budú vedieť o byt postarať.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Na Luníku XI plánujú postaviť nové byty

Dostanú ich rodiny, ktoré sa budú vedieť o byt postarať.

Košice – Starosta mestskej časti Košice - Luník IX Marcel Šaňa informoval, že by v jeho mestskej časti mohlo vyrásť 48 nových bytov. Mali by stáť na mieste, ktoré v minulosti pre ich narušenú statiku zbúrali.

Vysvetlil, že zo strany mestskej časti je už pozemok pripravený, taktiež územný plán aj urbanistická štúdia. Čakali sme na vhodnú výzvu Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity týkajúcu sa prestupného bývania, ktorá je už vyhlásená. Aktuálne pracujeme na žiadosti, ktorú podáme do 18. marca. Ak to vyjde a dotáciu získame, rozbehneme model takzvaného prestupného bývania," uviedol Šaňa.

V súlade s pravidlami prestupného bývania by prideľovanie bytov malo fungovať podľa zásluh. Do nových bytov by sa mali dostať rodiny, ktoré si svoje príbytky budú vedieť zveľaďovať a udržiavať. „Do nových bytov na Hrebendovej ulici by sa nasťahovali rodiny, ktoré sú na to pripravené. Do bytov, ktoré by sa po nich uvoľnili, by následne išli rodiny z nelegálnej osady Mašličkovo. Do nových ísť nemôžu, lebo na to nie sú pripravené, budeme ich musieť postupne integrovať,“ dodal Šaňa.

Starosta odhaduje celkové náklady na projekt z eurofondov približne na 2,5 milióna eur, kde spoluúčasť mestskej časti Košice - Sídlisko Luník IX by mala predstavovať päť percent. Ako hovorí, miestny úrad už eviduje 200 žiadosti o nové bývanie.

 

Zdroj : TASR

Foto: topky.sk