Napriek výhradám, že Fico nemá 15 ročnú prax, výbor schválil, že podmienky spĺňa.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

V utorok sa rozhodne o ústavných sudcoch

BRATISLAVA - Parlamentný ústavnoprávny výbor nakoniec odobril kandidatúru Róberta Fica, predsedu Smeru – SD. O expremiérovi hlasoval výbor opätovne preto, že pôvodne neprijal uznesenie. Plénum Národnej rady SR tak bude vyberať 18 kandidátov na ústavných sudcov z celkového počtu 39 v utorok o 17:00 hod.

Napriek výhradám, že Fico nemá 15 ročnú prax, výbor schválil, že podmienky spĺňa. Rozhodujúci hlas vo výbore mala Irén Sárközy (Most-Híd), ktorá nahradila Petra Kresáka.  „Ale ak človek na katedre napíše, že potrebovali také vzdelanie, tak sa budem riadiť podľa toho, čo mám na papieri,“ uviedla poslankyňa, ktorá Fica posunula do ďalšieho kola.

Ondrej Dostál (SaS) upozornil, že expremiér bol na vojenčine, čo sa podľa neho nedá zarátať do právnickej praxe. „Je zjavné, že Robert Fico nemá 15 rokov právnickej praxe,“ vyhlásil.    

O ústavných sudcoch by mali rozhodovať poslanci v utorok o 17.00 hodine. Mali by z 39 kandidátov zvoliť osemnástich, z ktorých prezident vyberie deviatich ústavných sudcov. Ak sa im nepodarí zvoliť plný počet kandidátov pre prezidenta, tak sa doplňujúca voľba bude pravdepodobne konať v stredu.


 

Zdroj: TASR