Poslanci, ktorí holokaust popierajú, dostali šancu vzdelať sa. Lenže nedorazili.

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Českí poslanci hľadali koleso. Riešili, či bol alebo nebol rómsky holokaust

Poslanci, ktorí holokaust popierajú, dostali šancu vzdelať sa. Lenže nedorazili.

PRAHA - V českom parlamente sa snažili niektorí poslanci znovu vynájsť koleso a hľadali odpoveď na otázku, či bol alebo nebol rómsky holokaust. Keďže ide o preukázaný smutný historický fakt, tak ich snaha pôsobila dojmom vykopávania otvorených dverí. 

Z iniciatívy predsedníčky strany Pirátov Oľgy Richterovej sa konal okrúhly stôl na tému Holokaust českých Rómov za druhej svetovej vojny a pripomienka medzinárodného dňa obetí holokaustu. Podnetom ku zvolaniu debaty bola pripomienka pamiatky obetí, ale taktiež opakujúce sa spochybňujúce vyjadrenia niektorých politikov na utrpenie rómskeho etnika počas druhej svetovej vojny. 

„Z vyjadrení niektorých mojich kolegov v snemovni som nadobudla pocit, že majú bohužiaľ isté medzery vo vzdelaní. To bol jeden z motívov k organizácii dnešného okrúhleho stola. Tí, ktorých sa to týkalo najviac, však neprišli. Je to určite škoda, pretože verím, že oprášenie historických skutočností by im mohlo pomôcť sa v budúcnosti vyhnúť nešťastným výrokom,“ uviedla Richterová.

Tá narážala najmä na výroky poslanca hnutia Slobody a priamej demokracie Miloslava Roznera, ktorý o koncentračnom tábore Lety hovoril ako o „neexistujúcom pseudokoncentráku“. Kvôli tomu bolo podaných hneď niekoľko trestných oznámení a policajti chcú Roznera stíhať pre podozrenie z popierania, spochybňovania, schvaľovania a ospravedlňovania genocídy.

Darina Sedláčková zo spoločnosti Živá pamäť pre Romea TV uviedla, že okrúhly stôl usporiadala pre pripomenutie tragických osudov Rómov, ktorí boli v období druhej svetovej vojny cieľom systematickej, rasovo motivovanej, nacistickej perzekúcie.

Podľa uznávaného historika Michala Schusterabolo počas druhej svetovej vojny zavraždených 250 a 500 tisíc príslušníkov rómskeho etnika. Presnejší počet je ťažké stanoviť, pretože väčšina týchto ľudí bola zavraždená v rámci vraždenia špeciálnymi jednotkami SS, ktoré systematicky likvidovali celé rómske dediny počas postupu nemeckých jednotiek jednotlivými Európskymi štátmi.

 

Zdroj: Romea.cz