• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Rómskym holokaustom nazývame pokus nacistického Nemecka a jeho spojencov o vyhladenie Rómov v Európe počas druhej svetovej vojny.

Dnes je Medzinárodný deň rómskeho holokaustu. Pripomína si ho 2. na 3. August, keď nacisti zavraždili v koncentračnom tábore Osvienčim vyše 3000 Rómov Nikdy nesmieme zabudnúť, vraždiť len preto, že niekto má inú farbu pleti. Nacizmus a fašizmus sa nesmie nikdy zopakovať.

Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré si od roku 2015 každoročne pripomínajú 2. august ako Pamätný deň obetí rómskeho holokaustu. V statuse na sociálnej sieti si ho pripomenula aj prezidentka Zuzana Čaputová, podľa ktorej je rómsky holokaust nepoznaný a stále málo zdokumentovaný. Aby sa história neopakovala, podľa hlavy štátu je potrebné porozumieť tomu, čo znamená nenávisť, ponižovanie a diskriminácia pre konkrétnych ľudí a ich rodiny, ktorí ju zažívajú. „A ako sa dá skĺznuť od slov posilňujúcich predsudky a nenávisť až k vyvražďovaniu," zdôraznila prezidentka.

Odhaduje sa, že počas II. svetovej vojny zahynulo v Európe viac ako 300-tisíc Rómov

Obete rómskeho holokaustu si spoločnosť každoročne v Európe pripomína 2. augusta. V noci z 2. na 3. augusta v roku 1944 pri likvidácii najväčšieho koncentračného tábora pre Rómov v Auschwitz-Birkenau zahynulo takmer tritisíc rómskych mužov, žien a detí. O udalosti informoval Roman Čonka, vedúci dokumentačno-informačného centra rómskej kultúry zo Štátnej vedeckej knižnice v Prešove.

Podľa Čonku sa odhaduje, že počas druhej svetovej vojny zahynulo v Európe viac ako 300-tisíc Rómov. Perzekúcie Rómov sa diali aj na území Slovenského vojnového štátu. Rómovia mali zákaz cestovať hromadnou dopravou, zúčastňovať sa hromadných podujatí, do obcí mohli vstupovať len vo vyhradenom čase, pričom rómski muži boli v Slovenskom štáte zaradení do pracovných táborov.

Ma bisteren!