• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

„Róm je dobrý iba v deň volieb a potom štyri roky sa na Rómov zabúda a nadáva“.

 

Na Slovensku vzniká nová politická strana s názvom Rómska sila východ – Romani zor východ. 

Rómska tlačová agentúra pre vás vyspovedala jedného zo zakladateľov tejto novej vznikajúcej politickej strany. Je nim Pavol Benedikt Bendik.

 

 Prečo sa zakladá nová politická strana, keď na Slovensku ich mame cez 100, a ak sa nemýlim tak rómskych oficiálnych  politických strán mame 3.

 Je pravdou, že na Slovensku máme tri rómske politické strany. Ale Rómska sila východ- Romani zor východ sa nedokáže nečinne pozerať ako je rómsky národ diskriminovaný.   Preto je najvyšší čas , aby sme my Rómovia ukázali našu silu a spolupatričnosť. Na základe tejto myšlienky sme sa rozhodli vytvoriť novú politickú stranu, ktorá dokáže a verím tomu, že to dokáže priniesť nášmu národu pokrok vo všetkých smeroch.

 Každá novo vznikajúca strana  zbiera podpisy pre zaregistrovanie už ste rozbehli podpisové hárky, a ak áno tak koľko podpisov ste už nazbierali.

 Áno ,  spolu so zakladateľmi sme rozbehli podpisové hárky pre zaregistrovanie politickej strany ...Oslovili sme viacerých našich známych a priateľov . Touto cestou im chcem zároveň poďakovať , že nám pomáhajú  k spoločnému cieľu.  

 Prečo Roómsak sila východ, keď aj v iných častiach Slovenska žijú

Rómovia.

 

Uvedomujeme  si ,že na Slovensku žije veľké množstvo Rómov , ale väčšia časť populácia žije pravé na východnom Slovensku. Preto ten názov.

 

 Bude tato strana len Rómska a budú mať otvorene „dvere“ do vašej politickej strany, aj  nerómovia.

 Naša politická strana je rómska strana, ale dvere majú  otvorené všetci.  My nerozlišujeme ľudí podľa farby pleti, ani podľa vierovyznania.

 

 Nie je lepšie sa spojiť a vytvoriť tak jednu platformu a byt jednotný a ísť s jednou politickou stranou na trh.

Teraz môžem povedať Iba toľko, že našim cieľom je zaregistrovať stranu a nevylučujem možnosť v budúcnosti .

 Čo ponuka vaša strana vaším voličom

Ako som spomenul už na začiatku našou prvoradou úlohou je pomôcť a vyzdvihnúť náš Rómsky národ na úroveň ostatných etnických skupín.

 Si jeden zo zakladateľ novovznikajúcej politickej strany. Ty si  známy vo svojom okolí no ľudia, ktorí budú čítať tento článok by chceli vedieť viac o tebe.

Kto je Pavol Benedikt Bendik a odkiaľ pochádza?

Po absolvovaní základnej školy v  Krompachoch som pokračoval  na súkromnej strednej odbornej škole s maturitou. V štúdiu som pokračoval na  Univerzite  Jána Ámosa Komenského v Bratislave. Po štúdiu som sa venoval aktivizmu,  ktorý ma posunul, aby som kandidoval za poslanca Mestského zastupiteľstva mesta Krompachy. Momentálne pracujem a ďalej sa venujem ako aktivista.

 Čo by si odkázal vašim voličom.

V prvom rade by som chcel apelovať na zdravý rozum všetkých Rómov na Slovensku. Treba sa pozrieť do minulosti, ale aj do súčasnosti ako sa terajšie politické strany  zaoberali nami Rómami v parlamente. Treba si povedať pravdu ,že „Róm je dobrý iba v deň volieb a potom štyri roky sa na Rómov  zabúda a nadáva“.

 Konečne ukážme silu a spoločne to dokážeme . Dodal  Pavol Benedikt Bendik

 

 

Za rozhovor poďakoval      Ján Strkáč a Anna Cicková