• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Rozsudok súdu šokoval verejnosť.

Rozsudok súdu šokoval verejnosť.

 

 

21. marca 2009. Niekoľko policajtov zadržalo šesť rómskych chlapcov vo veku 11-15 rokov pre podozrenie z lúpežného prepadnutia seniorky. Predviedli ich na policajnú stanicu OO PZ Košice - Juh k výsluchu.

Na miesto zabezpečenia prítomnosti zákonných zástupcov detí ich začali nakrúcať na telefón, pričom ich pod rôznymi vyhrážkami nútili, aby sa chlapci navzájom fackali a aby sa vyzliekli do naha. Policajti, zrejme pod zámienkou vzbudenia väčšieho rešpektu, sa chlapcom vyhrážali fyzickým násilím a z videa je zrejmé, že vzbudzovali u maloletých oprávnený strach.

Chlapci plnili rozkazy jediných dospelých osôb v miestnosti a tieto osoby, policajti, zároveň naplnili skutkové podstaty hneď niekoľkých trestných činov a priestupkov. No obžalovaní policajti v kauze týrania rómskych chlapcov z Luníka IX sú nevinní - potvrdil to dnes odvolací súd, ktorý zamietol odvolanie prokurátora proti oslobodzujúcemu predchádzajúcemu rozsudku. Spravodajskému serveru Romea.cz to oznámil Štefan Ivanco z Poradne pre občianske a ľudské práva, ktoré obetiam policajného násilia poskytovala dlhodobo bezplatnú právnu pomoc.

 

Video tu:

https://www.youtube.com/watch?v=LHwZCQlLSug&feature=youtu.be

 

Okresný súd na pokyn odvolacieho súdu z roku 2018 pripustil ako dôkaz aj toto video. Predtým ho okresný súd odmietal ako získaný v rozpore s trestným poriadkom.

 Podľa okresnej sudkyne však obrazový záznam aj vzhľadom na zistené zásahy neposkytuje dostatočný obraz o udalostiach, ku ktorým údajne došlo na policajnej stanici. Zároveň „neposkytol ani stotožnenie osôb policajtov, ktorí sa skutku údajne dopustili“. Súd už predtým poukázal aj na zásadné rozpory vo výpovediach svedkov. Obžalovaní vinu odmietali. V dôsledku kauzy v minulosti došlo k ich prepusteniu z polície. Personálne rozkazy ministra vnútra však súdne napadli a príslušné súdy napokon rozhodli o ich zrušení. Po viac ako 11 rokoch už viacerí v Policajnom zbore nepracujú.

 

Zdroj: DenikN, Gipsy Television, Romea.cz