• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Koniec vlády?

Poslanci Národnej rady vo štvrtkovej verejnej voľbe rozhodli, že novým generálnym prokurátorom má byť Maroš Žilinka. Zvoleného kandidáta má do funkcie vymenovať prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Vo voľbe ho podporilo 132 poslancov zo 147 prítomných. Funkčné obdobie generálneho prokurátora je sedem rokov.

Premiér Igor Matovič ešte v novembri povedal, že ak bude generálny prokurátor zvolený hlasmi opozície, tak odíde z vládnej koalície.

„Upozornil som koaličných partnerov, že sa mi dostalo do uší, že niektoré politické strany urobili dohody s mafiou. Či už jednou alebo druhou. Ak by sa také niečo stalo, samozrejme OĽaNO vystúpi z koalície,” povedal pre Aktuality.sk.

Nový generálny prokurátor Maroš Žilinka bol zvolený hlasmi celej ĽSNS, ale aj poslancami Smeru či nezaradenými poslancami. Splní svoj sľub Matovič a odíde z vlády?

Samozrejme, že výrok o vystúpení si pamätajú aj politici, ktorý sa už vyjadrili na svojich sociálnych sieťach. No najznámejší oponent Igora Matoviča, Ľubomír Blaha mu zanechal takýto odkaz.

“Keby mal Matovič štipku cti, tak by s hanbou odstúpil. Celá opozícia, vrátane Smeru, hlasovala za kandidáta, ktorého Matovič tak veľmi nechcel – jeho mafia dostala cez pysk. A Žilinka bol zvolený aj hlasmi opozície – čiže Matovič by mal splniť svoj sľub a odísť z koalície. Tak čo, pán premiér, odstúpite už konečne? Dali by ste Slovensku ten najkrajší vianočný darček.” napísal poslanec Blaha.

 

 Mimochodom, nie je ojedinelým javom, že slovami ako „mafia“ či „Keby mal štipku cti“ sa oháňa poslanec, ktorý preukázateľne niekoľkokrát úplne vyvrátil vlastné tvrdenia. Pri kauzách SMERu, niekoľkých zadržaných smeráckych nominantoch za posledný mesiac a padajúcich preferenciách je normálne, že Blaha sa snaží silou mocou čoraz kontroverznejšími a útočnejšími vyjadreniami odviezť pozornosť akýmkoľvek smerom.

 

 Existuje však aj pravdepodobnejšia hypotéza: a to taká, že väčšina hlasujúcich opozičných poslancov tak urobila preto, aby mohli na premiéra tlačiť s jeho výrokom o demisii a tak podporili ich snahu o predčasné voľby. Nie je sa čomu diviť: ĽSNS má historicky najvyšší počet poslancov odsúdených za trestné činy a SMER sa otriasa v základoch už od vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice, respektíve od získania a vyhlásenia tzv. Kočnerovej Threemy za právoplatný dôkaz. Je pochopiteľné, že obe strany sú schopné veľmi veľa preto, aby akýmkoľvek spôsobom spochybnili aktuálnu vládu.

 Neostáva nám nič iné, než dúfať, že Maroš Žilinka dostojí svojim slovám a začne nekompromisne triediť zrno od pliev a očistí meno generálnej prokuratúry.

 Zdroj: Aktuality.sk, FB poslanec Blaha

Foto: oma.sk