• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Umrel Diego Maradona, „Zlatý chlapec“ („El Pibe de Oro“)

Umrel Diego Maradona, „Zlatý chlapec“ („El Pibe de Oro“)

 

              Diego Armando Maradona Franco bol jeden z najlepších hráčov a zároveň najkontroverznejších predstaviteľov futbalového sveta.

 Pochádzal z chudobnej štvrti na predmestí Buenos Aires a ako mnohé iné deti z podobného prostredia,sa  spolu so svojimi dvomi bratmi  odmalička venoval hraniu (najskôr pouličného) futbalu. Keď mal Maradona 8 rokov, jeho výnimočné nadanie objavil futbalový hľadač talentov a Maradona začal hrať za „Cibuľky“ („Los Cebollitas“), mladší tým juniorského klubu Buenos Aires. Jeho talent sa tak postupne predieral na oči verejnosti a mladý Diego si vydláždil cestu do najlepších klubov Argentíny. Dôkazom jeho veľkej popularity vo veľkých kluboch postupne po celom svete bol vtedy svetový rekord v transferovom poplatku za hráča, 5 miliónov libier (po prepočte historického kurzu by to dnes bolo vyše 75 miliónov euro). Maradona mal vtedy len 22 rokov.

 Jeho 20 ročná kariéra bola plná až neuveriteľných úspechov hráča futbalu, ale bola veľmi predčasne ukončená zákazom hrania futbalu dopingovou komisiou pre pozitívny výsledok testu na efedrín. V tom čase sa už Maradona zmietal vo veľmi nešťastnej závislosti od kokaínu a alkoholu, ku ktorému ho podľa viacerých zdrojov doviedla talianska mafia, keď začal hrať pre Neapol. Je pochopiteľné, že Maradona, vychádzajúci z tak chudobného zázemia neodolal lesku hýrenia a pokušeniam bohatých. Sláva je ťažké bremeno a on nebol pripravený ho niesť stabilne, ostatne, ako viacero iných hviezd. V najťažších časoch mu, ako sám Maradona viackrát vyhlásil, pomohol Fidel Castro, ktorý mu ponúkol prominentnú kliniku na Cube a v ktorej sa Maradona liečil na závislosť. Jeho vďaku dotiahol až do mierneho extrému, keď voči návšteve vtedajšieho prezidenta USA Busha v Argentíne zorganizoval protest. To bol len jeden z mnohých jeho kontroverzných výstupov a výrokov.

 Maradona skúšal ísť cestou trénera futbalových mužstiev, ale nijako v tom nevynikal. Na svoju obhajobu povedal, že „nemôže naučiť iných to, čo vie jedine Maradona“.  Pravdepodobne životný štýl prispel k problémom s nadváhou a následne s kardiovaskulárnym systémom, pre ktoré bol od roku 2000 viac krát hospitalizovaný a operovaný. Zavŕšením bola náhla mozgová príhoda, kvôli ktorej bol 2. novembra 2020 operovaný. Po gratuláciách zo šírej futbalovej komunity k rýchlej rekonvalescencii však nasledoval šok: Diego Maradona dnes, 25. novembra 2020, vo svojom dome skonal na infarkt. Mal 60 rokov.

 Nepamätajme si ho ako človeka, ktorý nezvládol slávu a bohatstvo. Pamätajme si ho ako futbalového tanečníka, ktorý dal mnohým malým chlapcom (a dievčatám) z biednych pomerov sen o hraní futbalu na svetovej úrovni, ktorý okrem dlhého zoznamu víťaztiev a ocenení získal vysnené zlato pre Argentínu vo World Cup v roku 1986. Pamätajme si ho ako Zlatého Chlapca, ktorý prekvapil svet a inšpiroval milióny ľudí.  

Koniec koncov, aj každé malé dieťa vie, kto je Maradona...

 

zdroje:
https://apnews.com/article/international-soccer-soccer-england-world-cup-buenos-aires-8fcf6daf7b350e7612c050724455ac17

https://www.dailymail.co.uk/news/article-8987051/Maradona-genius-pitch-life-outside-destroy-him.html

https://wander-argentina.com/maradona-life-after-soccer/

https://www.newyorker.com/culture/culture-desk/the-tragedy-of-diego-maradona-one-of-soccers-greatest-stars