• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Omama je, ktorá mamičku za jej snahu pochváli a povzbudí.

Je to projekt, ktorý dáva možnosť sa deťom rozvíjať v ich rannom veku. Je to dvoležita  
cesta, ktorý umožňuje deťom sa ľahšie dostať do školského vzdelávacieho procesu.
Omama pracuje aj s maminami. Radia im vo výchove dieťaťa. V tomto projekte pracujú
ženy priamo z komunity, poznajú príjemcu ich služieb, ale nie je to podmienka.
 
 
 
 
Často Vám hovoríme o práci omám s najmenšími deťmi. O tom, ako sa učia farby, tvary, nové slová, čítajú si spolu. Prítomnosť mamičiek na lekciách je však rovnako dôležitá. Tie sa pravidelným pozorovaním omamy a zapájaním počas lekcie učia, ako správne rozvíjať svoje dieťatko. To, čo sa naučia s omamou, budú môcť využiť aj pri ďalších deťoch, poradiť susedke či sestre.
Aby sa však mohli rozvíjať ony, musia byt samé presvedčené o užitočnosti aktivít pre ich deti. Že sa im vďaka tomu bude lepšie dariť v škole a v živote. Je to pre nich úplne nový koncept a vyžaduje si rozmýšľanie do budúcnosti. A to nie je typické pre ľudí žijúcich zo dňa na deň. Omama je tiež často jediný človek, ktorý mamičku za jej snahu pochváli a povzbudí.
Preto každé ocenenie, ktoré smerom k dieťatku, omame, alebo konkrétnej aktivite vysloví mamička, je znakom, že svoje postoje mení. Ako povedala mama malého Samka: „Naučila som sa venovať chvíľku zo svojho času môjmu synovi.“ Mamka malého Filipka si tiež všimla jeho pokroky po pravidelných lekciách. Hovorí: „Moje dieťa pri pozeraní rozprávky pomenováva zvieratká nielen domáce, ale aj vodné a exotické. A to ma poriadne prekvapilo.“
Každou lekciou napredujú nielen deti, ale aj ich rodičia, pre ktorých sú omamy vzorom. Aj teraz, keď je stretávanie sa obmedzené, omamy venujú pozornosť mamičkám. Pripravujú pre ne a ich deti úlohy, ktoré si môžu doma individuálne precvičovať. Ďakujeme, že ich prácu podporujete. Má totiž vplyv na celé rodiny v chudobných osadách.
 
 
Vďaka patrí všetkým omama za vašu obetavosť a láskavosť, ktorú dávate naším deťom. 
 
Zdroj: Cesta von