• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Svoj boj o život prehral pri prevoze v sanitke

Jozef Kmeťo (†47)

 

Jozef Kmeťo bol spolu s manželkou Ivetou Kmeťovou zakladateľom Redakcie R1 a Rádia R1 a patril medzi prvých Rómskych blogerov a hlásateľov.

Redakcia R1 sa venovala najmä tvorbe blogov nielen o kauzách dotýkajúcich sa Rómskej komunity na Slovensku ale aj o jej pozitívnych vzoroch. Vďaka svojim názorom prezentovaným často až naturalistickým štýlom si získal mnoho priaznivcov a niekoľko neprajníkov. No Jozef Kmeťo chcel len priblížiť a poukázať na neprávosti, ktoré sa diali v politike alebo v  Rómskej komunite. Redakcia R1 napísala viac ako 1500 článkov, ktoré čítala široká verejnosť, dôkazom je takmer miliónová návštevnosť čitateľov webu v roku 2019. Rádio R1 Vysielalo priamo z domova Jozefa Kmeťa. Rádio Jozef zakladal ako svoje hobby, časom sa však rozprávanie do mikrofónu stalo pre neho takmer závislosťou. Bol pre mňa „čistý rojkom“, ktorý nikdy neprestal snívať svoje sny a premieňať ich na realitu, aj keď to niekedy trvá dlhšie. „Som človek, ktorý si ide tvrdo za svojím cieľom, a to so sebou prináša moju výbušnosť, emócie, slzy, aj smiech...,“ vyznal sa Jozef Kmeťo pre Agentúru ROMATA

Dokázal svoje sny pretaviť do formy rešpektovaných rómskych médií, ktoré sa predovšetkým snažia profilovať ako médiá vypĺňajúce jednu z dier mienkotvorného názoru, s hlasom rómskych občanov.

 

S Jozefom som viedol veľa rozhovorov, ktoré boli nielen konštruktívne, ale hlavne úsmevné. V jednom rozhovore mi povedal, že mám šancu byť úspešným a uznávaným novinárom, ale nikdy nebudem mať na neho. Nebolo vety, ktorá by ma mohla k tvrdšej práci motivovať viac a on to vedel. V mojej novinárskej kariére mi dával veľa. Bol mojím kritikom a zároveň obhajcom, vždy mi na rovinu povedal svoj názor, aj keď vedel, že sa mi nebude páčiť. Uznával som ho ako kolegu, mentora, priateľa a bojovníka v zbrani za rómske hlasy. Je pre mňa cťou, že som mu mohol povedať, akým dôležitým vzorom bol pre nás všetkých.

 

 

Aj keď v poslednom čase nemal na ružiach ustlané, nikdy nedal ani len náznakom svojim čitateľom a poslucháčom najavo, že niečo nie je v poriadku.  Až  dodnes.  Prostredníctvom krátkeho videa uverejneného na svojej stránke informoval verejnosť, že je pozitívny na Covid-19 a čaká ho prevoz do lekárskeho zariadenia. Vo videu okrem iného vyzval k dodržiavaniu ochranných nariadení, hygienických zásad a varoval pred zľahčovaním samotného ochorenia. Do nemocnice to, Bohužiaľ, nestihol.

Svoj boj o život prehral pri prevoze v sanitke. Pre iDNES.cz to uviedla Manželka zosnulého Jozefa Kmeťa.

 

Pozostalej rodine redakcia ROMATA vyjadruje úprimnú sústrasť.

 

Jozef, odpočívaj v pokoji.