• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Mladý útly chalan, ktorý si zastal svojich príbuzných a susedov

Udeľovanie ocenenia Biela vrana založila v roku 2008 Aliancia Fair-play s občianskym združením VIA IURIS, ako ocenenie spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu a spoločne ju udeľovali do roku 2018. Od roku 2019 ocenenie udeľuje občianske združenie Bystriny.

Zdroj: Bystrany

V Roku 2019 sa dostala táto pochvala Milanovi „Igor“ Hudákovi z Moldavy nad Bodvou, ako jednému zo štvorice minuloročných laureátov. Je jedným z verejne známeho prípadu zbitých Rómov, z ktorých štát po neprimeranom a neopodstatnenom zásahu v Moldave nad Bodvou urobil páchateľov (2013).

O Igorovi som čítal v rôznych médiách a vravel som si, že je to zaujímavá osoba.

Milana ,,Igora" Hudáka som spoznal cez Iniciatívu Opre Róma, ktorú sme mediálne zastrešovali. Pri prvom stretnutí sme si sadli, aj keď komunikácia nebola dobrá...Igor, tak mu vravíme familiárne, rozpráva po Maďarsky a vždy niekto musel byť pri nás, aby mi prekladal.

Mladý útly chalan, ktorý si zastal svojich príbuzných a susedov. Napriek neoprávnenému zásahu políciou bol obvinený. Napriek všetkým neúspechom na Slovenskej pôde Európske centrum pre práva Rómov podalo v mene viacerých poškodených sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.

1.9.2020

Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu rozhodol o prvej z dvoch sťažností v prospech zbitých obyvateľov z Moldavy nad Bodvou. Ako dopadne celý proces je na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu.

Agentúra ROMATA pevne verí, že rozsudok bude spravodlivý.

 

Späť k Igorovi. Igor je rešpektovaná autorita, ktorá vie komunite rozumieť a predovšetkým chce pre ľudí z nej lepšie životné podmienky.

V Moldave nad Bodvou pracuje ako asistent podpory zdravia, vedie združenie, ktoré pomáha integrovať Rómov. Je manažérom kapely Chalani z Chatrče. Zúčastňuje sa rôznych podujatí, ktoré sú prospešné pre Rómov. Diskutuje na tému, kto je Róm, alebo o rómskej integrácii.

Igor si uvedomuje, že je známy po Slovensku a aj v iných krajinách, no stále sa drží pri zemi a váži si rodinu, priateľov a vždy rád pomôže komukoľvek, kto ho osloví. V jednom našom rozhovore som sa ho spýtal, čo by si prial. On mi odpovedal: „Aby náš národ už netrpel.“ Zopakoval som mu otázku a on mi s úsmevom povedal: „Janko, ja mám všetko. Milujúcu rodinu, ľudí okolo seba, čo ma majú radi, strechu nad hlavou a mne to stačí.“

 

Za všetkých nás chcem poďakovať výberovej komisii, že práve tomuto človeku bola udelená cena, poďakovanie  Biela vrana.

 

 Úctu si nevydobyješ násilím, ale láskavým porozumením.