• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Lockdown Je tu.

Lockdown Je tu. Síce nie tak tvrdý, ako sme večina z nás očakávali, ale predsa je tu.
 
Ústredný krízový štáb rozhodol, že od soboty 24. októbra do nedele 1. novembra bude na celom Slovensku platiť zákaz vychádzania s výnimkou ciest na testovanie, do práce a zabezpečenia nevyhnutných potrieb či pobyt v prírode v okrese bydliska.
 
V najzasiahnutejších okresoch budú pravidlá ešte prísnejšie. S negatívnym výsledkom testu na koronavírus platí viacero výnimiek.
Ďalším dôležitým rozhodnutím je, že zatvorené budú školy, a to od pondelka 26. októbra do 27. novembra. Toto platí pre druhý stupeň základných škôl a stále aj pre stredné školy. Otvorené zostanú materské školy, jasle a triedy prvého stupňa ZŠ.
 
Taktiež odporučili Vyšším územným celkom (VÚC) zrušiť bezplatnú dopravu mimo ŤZP.
V najdotknutejších okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov budú platiť prísnejšie pravidlá. Matovič vysvetlil, že aj v najpostihnutejších regiónoch budú môcť ľudia využívať výnimky zo zákazu vychádza len v prípade, že budú mať negatívny výsledok PCR testu alebo antigénového testu. Ten nesmie byť starší ako od 23. októbra.
Práve v piatok (23.10.) o 8.00 h sa v týchto okresoch začne pilotné testovanie podľa plánu. Podľa ministra obrany Jaroslava Naďalej sa doťahujú posledné detaily. "Budeme v piatok pripravení, no bolo by hlúpe tvrdiť, že všetko bude na sto percent. Prosím, buďme tolerantní, buďme ústretoví," poprosil. Tvrdí, že skúsenosti z pilotného testovania sa osvedčia práve pri organizácii a realizácii celoplošných testovaní.
 
"Naša súdržnosť je jediná šanca, ako zvládnuť boj proti neviditeľnému nepriateľovi, "
povedal v súvislosti s novými obmedzeniami premiér.
 
Ocenil samosprávu, starostov a primátorov, bez ohľadu na ich politickú príslušnosť, ktorí sa snažia poskytnúť, čo najväčšiu súčinnosť.
Minister hospodárstva Richard Sulík priblížil, že štát nezatvára obchody. Pre obmedzený pohyb očakáva, že niektoré prevádzky zatvoria, nie je to však ich povinnosťou. Podľa ministra je to v súčasnej situácii dôležitá obeta.
 
Vláda podľa Sulíka týmto rozhodnutím sleduje to, aby sa znížila mobilita ľudí týždeň pred prvým plošným testovaním. Obmedzenie vychádzania na jeden týždeň považuje za najmenej zlé zo všetkých zlých a bolestných riešení, ktoré by vláda musela prijať.
 
"Dôležité je, že dôjde len k dočasnému obmedzeniu ekonomiky, to je veľmi cenná dohoda pri pohľade na čísla, ktoré vykazuje pandémia," dodal. 
 
 
Zdroj: TV Markíza